Konec januarja smo poročali, da je priljubljena punčka Barbie dobila kar 33 novih različic, ki so nekoliko bolj realnejše. Nova Barbie ima sedem različnih odtenkov polti, 24 različnih pričesk in tri različne oblike postave. Ena je zoblinami (curvy), druga je drobnejše postave (petit), tretja pa je bolj visoka (tall).
Medtem ko je bil Mattel, ki proizvaja barbike, ob objavi novice deležen številnih pohval, večinoma na račun tega, da so se z novimi tremi postavami bolj približali realnim ženskam, pa so mnogi psihologi prepričani, da punčka Barbie – ne glede na različne izvedbe – vendarle ni primerna igrača za odraščajoča dekleta, še posebej mlajše deklice.
They're here - meet the new look @barbie Fashionista Dolls in-store now! #barbie #thedollevolves pic.twitter.com/ztPkaPTjlU
— MYER (@myer) March 7, 2016
Koliko Barbie odseva podobo povprečne Slovenke?
Najprej preverimo, koliko se je Mattel z novimi punčkami dejansko približal realni ženski. Primerjavo so opravili novinarji BBC-ja, saj so nove barbike že na njihovih prodajnih policah. Preverili so, kako bi bilo, če bi bile te tri barbike realna dekleta in bi si morale v trgovini kupiti oblačila. Novim barbikam so izračunali, katero konfekcijsko številko bi nosile.
Pri tem so imeli kar nekaj težav. Mattel lestvice, po kateri bi lahko izračunili realno velikost barbike, namreč nima. Obstaja pa razmerje 1 : 6, ki se ga drži večina proizvajalcev igrač in so ga pri izračunih uporabili tudi BBC-jevi novinarji. Višino punčk barbik so pomnožili s šest, prav tako tudi njene druge dimenzije, in dobili podatke, kako bi bila barbika videti, če bi bila realno dekle.
Punčka Barbie z oblinami je enako visoka kot originalna Barbie, kar pomeni, da igrača v višino meri 27,9 centimetra. Če to pomnožimo s šest, dobimo 167,4 centimetra visoko dekle. Kar je višje od povprečne Britanke, ki v višino meri 160 centimetrov, in malce višje od povprečne višine Slovenk, ki znaša 165 centimetrov.
Višino torej poznamo, kaj pa ostalo?
BBC-jevi novinarji ugotavljajo, da Barbie z oblinami v pasu meri preračunanih 63 centimetrov, čez boke pa 91,2 centimetra, kar je precej pod britanskim povprečjem in prav tako precej pod slovenskim. Podjetja, ki izdelujejo oblačila, se namreč držijo naslednjih mer, ki veljajo za povprečno Slovenko. Telesna višina: 165,8 cm, obseg prsi: 98,7 cm, obseg pasu: 84,9 cm in obseg bokov: 102,9 cm. Povprečna Britanka v starosti od 16 do 24 let ima naslednje mere: višina 164,5 cm ter pas 79,5 cm.
Na osnovi vseh teh podatkov bi punčka Barbie z oblinami v londonskih trgovinah kupovala oblačila s konfekcijsko številko 14, kar je najbližje naši konfekcijski številki 42. To pa je že precej bližje realnemu stanju, opozarjajo strokovnjaki.
Za dekleta, ki v družbi izstopajo zaradi velikosti, sta tu še Barbie z drobnejšo postavo in visoka Barbie. Visoka barbika pri upoštevanju merila 1 : 6 v višino meri 180 centimetrov, hkrati pa ima zelo ozek pas (56,4 centimetra) in ozke boke (78 centimetrov). Barbika z drobnejšo postavo je visoka le 158,7 centimetra ter še ožja v pasu in bokih. Dejstvo je, da je visoka Barbie višja celo od povprečne višine Slovenca, ki znaša po podatkih NIJZ 178 centimetrov. Za naše razmere prava velikanka.
Originalna Barbie | Barbie z oblinami | Visoka Barbie | Drobnejša Barbie | |
Višina | 167,4 cm | 167,4 cm | 180 cm | 150 cm |
Obseg pasu | 54 cm | 63 cm | 56,4 cm | 52,8 cm |
Obseg bokov | 78 cm | 91,2 cm | 78 cm | 72 cm |
Vse tri barbike, tudi tista z oblinami, pa ostajajo še vedno precej bolj suhe od povprečja.
Mattel: nove različice zgolj popestritev ponudbe
V podjetju Mattel so ob predstavitvi novih različic priljubljene barbike poudarili, da namen te punčke ni približati se povprečju. "Barbie je punčka, igrača, katere namen ni odsev realnega človeškega telesa," poudarjajo v Mattelu in dodajajo: "Namen teh treh novih postav je popestritev ponudbe in lažje razlikovanje med punčkami."
Podobe Barbie vplivajo na samopodobo deklic
Psihologinja z univerze v Sussexu Helga Dittmar opozarja, da je takšna trditev, da namen punčke Barbie ni odsev realnega dekleta, kaže na ignoranco odgovornih. "Če obstajajo dokazi, da punčka lahko škodi samopodobi deklet – namenoma ali nenamenoma – potem je takšno ignorantsko stališče proizvajalca zelo zaskrbljujoče," pravi Dittmarjeva, ki je leta 2006 opravila raziskavo in ugotovila, da so bila dekleta v starosti od pet do osem let po prebiranju knjige s podobami punčke Barbie, bistveno manj zadovoljna s svojim telesom. Pri skupini enako starih deklic, ki so prebirale isto knjigo, le brez fotografij punčke Barbie, pa psihologi niso odkrili nezadovoljstva s samopodobo. "Deklice so si po ogledu knjige in fotografij punčke Barbie zaželele, da bi bile bolj suhe, prav tako so bile veliko bolj nezadovoljne s svojim telesom," pripoveduje Dittmarjeva, ki opozarja, da je bil negativen učinek na samopodobo deklet viden že pri enkratnem prebiranju knjige.
Rehbergerjeva: 'Vprašljivo je pritajeno vsiljevanje misli, da se vrednost dekleta zrcali v njenem zunanjem videzu'
Na raziskavo Dittmarjeve opozarja tudi diplomirana psihologinja Tina Rehberger, ki je prepričana, da je izbor igrač, ki ga ponudimo potrošnikom, izjemno pomemben za usmerjanje otrokovega celostnega razvoja. "Skokovit porast v priljubljenosti punčk Barbie je zagotovo odraz sodobne družbe, ki stremi k zunanjem in v svoji plehkosti vrednost človeka vse bolj išče v otipljivem, materialnem. Barbie ima nekaj, čemur dandanes pravimo 'zdrav' zunanji izgled (čisto kožo, bele zobe, porjavelo polt in vitko postavo), čeprav temu pogosto še zdaleč ni tako. Poleg tega izpolnjuje tudi številna druga merila na videz uspešnega in zadovoljujočega življenja naše sodobne družbe. Ima zavidljivo premoženje, pri čemer ni videti, da bi si ga prislužila s trdim delom, privlačnega spremljevalca, ki jo občuduje in razvaja, v zameno pa ne zahteva serviranja piva in pranja spodnjic, ima razkošno prebivališče, avto ali dva, po potrebi pa še kočijo ter številna oblačila in dodatke, da je drugi nikdar ne vidijo dvakrat v isti opravi," pravi Rehbergerjeva in opozarja, "da je s psihološkega vidika za mlad otroški um morda še najbolj vprašljivo pritajeno vsiljevanje misli, da se vrednost dekleta zrcali v njenem zunanjem videzu."
Tudi Rehbergerjeva navaja znanstveno študijo, ki jo je vodila Dittmarjeva (Dittmar, Halliwell in Ive iz leta 2006), saj je potrdila negativen vpliv punčk Barbie na samopodobo deklic, starih od 5 do 8 let. "Nizka telesna samopodoba oz. nezadovoljstvo z lastnim telesom lahko resneje ogrozi posameznikovo duševno zdravje, na primer vodi v motnje razpoloženja ali motnje hranjena," opozarja Rahbergerjeva in dodaja: "Po drugi strani je nujno potrebno zavedanje, da je razvoj duševnih bolezni izjemno kompleksen, zato pogosto ne moremo govoriti o enem samem sprožilcu ali celo o enem samem vzroku za njihov nastanek. Punčka Barbie tako sama po sebi nikoli ne more biti vzrok za razvoj duševne bolezni, po drugi strani pa so izjave, da je to 'pač samo igrača' lahko zaskrbljujoče podcenjujoče."
Končno med igračami tudi invalid
Rahbergerjevo smo povprašali še o eni novosti med igračami, ki sovpada z novimi podobami barbik. Proizvajalec priljubljenih kock LEGO je na trg dal nov komplet kock Lego City, v katerem sta med drugim očka z otroškim vozičkom (hipster) in dojenčkom ter invalidna oseba.
Rehbergerjeva je prepričana, da vključitev invalidne osebe v komplet igrač prinaša veliko prednosti, saj otroke seznanjajo z osebami s posebnimi potrebami. "Te so bile doslej odrinjene na stran, potisnjene iz naše zavesti, da ne bi 'ogrozile' (navidezne) sreče, ki jo uživamo v sodobni družbi. Večinoma otroci le redko prihajajo v stik z drugimi otroki ali odraslimi s posebnimi potrebami, čeprav v zadnjem času, ob vse glasnejšem spodbujanju integracije in inkluzije, morda vseeno pogosteje, kakor v preteklosti," pravi Rehbergerjeva in dodaja: "Dobro vemo, da strah in z njim povezani neprimerni odzivi pogosto izvirajo iz nepoznavanja in pomanjkanja izkušenj z drugačnimi, zato menim, da so dopolnjeni Lego kompleti pomemben korak pri usmerjanju in spodbujanju otrok k sprejemanju posebnosti drug drugega."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.