FIT 24UR

Psiholog opozarja: 'Buljenje' v zaslon ne prinaša nič dobrega

London, 22. 05. 2012 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Psiholog Aric Sigman je prepričan, da so številni posamezniki razvili nezdravo odvisnost od moderne tehnologije. Pri tem opozarja na negativen vpliv, ki ga lahko ima "buljenje" v zaslon na otroke. Opozarja, da takšno vedenje vodi v določene bolezni.

Otroci (in tudi odrasli) velikokrat uporabljajo več elektronskih naprav hkrati.
Otroci (in tudi odrasli) velikokrat uporabljajo več elektronskih naprav hkrati. FOTO: Thinkstock

"Starši so tisti, ki morajo poskrbeti, da otroci pred zaslonom televizije ali računalnika preživijo čim manj časa," pravi psiholog Aric Sigman. Izpostavlja, da imajo otroci doma v povprečju dostop do petih zaslonov in da pogosto uporabljajo več naprav hkrati, na primer pametni telefon in televizijo.

Ob tem opozarja na negativne posledice takšne tehnologije. Prepričan je namreč, da je povezana s sedečim načinom življenja, diabetesom tipa 2 in boleznimi srca. Skrbi ga tudi, da "buljenje" v zaslon spreminja strukturo možganov v razvoju.

Obstajajo namreč slike možganov, ki kažejo razlike med možgani otrok, ki igrajo računalniške igrice, in tistimi, ki jih ne. Vendar pa ni znano, ali te razlike povzroči gledanje v zaslon, ali pa drugačna struktura možganov zgolj pomeni, da so nekateri bolj naklonjeni igranju igric kot drugi. 

Vseeno Sigman opozarja, da številni posamezniki moderno tehnologijo preveč uporabljajo in so razvili nezdravo odvisnost od nje. Pravi, da bi morali biti otroci do tretjega leta starosti čim manj pred zasloni ali pa celo nič. Od tretjega do sedmega leta bi pred zasloni lahko preživeli največ uro in pol, medtem ko bi od sedmega do osemnajstega leta v zaslone lahko gledali največ dve uri, je prepričan Sigman.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sledi
25. 05. 2012 07.27
-2
g. sigman, z raziskavo se strinjam 100%. Škoda, ker je niso prebrali moji starši pred 20+ leti....
WikiX
23. 05. 2012 16.48
+1
Največji problem za splošno slabo zdravstveno stanje, morilec in glavni krivec za eksodus Slovencev v 21.stoletju, je zagotovo skrajna revščina, ki ob splošni korupciji in stalnemu državnemu pritisku ter nasilju kosi med ljudstvom. Dejstvo je, da se pri vseh skupinah ljudi, ki se ukvarjajo s podobnimi mentalno fizičnimi gibi, razvijejo enake anomalije delovanja možganskih centrov, kar naposled potrjujejo tudi raziskave pri branju misli. Človek se pač prilagodi okolju, včeraj so nas zaradi slabih monitorjev bolele oči, zaradi slabih stolov hrbtenica, zaradi tipkovnice in miške pa hromijo roke in prsti, nekateri so se odločili za konzole in se jim je razvil nintendo palec. Danes vstopamo v dobo "pametnih" tehnologij, katodne morilce vida so zamenjali veliki visokoločljivostni LCDji in plazme, ki blagodejno vplivajo na oči in počutje, tipkovnioc in miško pa ekrani na dotik z več prsti ter kamere in drugi senzorji, ki spremljajo človeka v prostoru, zaznavajo kam je usmerjen njegov pogled in najdrobnejše gibe, pri čemer lahko sedi na naslanjaču, stoji oziroma se kakorkoli giblje. Pri nas torej otroke, pa tudi starejše, pohablja in kosi revščina, država si prisvaja vse več denarja za svojo nedotakljivo oligarhijo, na doživljenjski oblasti in njihove idiotske projekte, posledično si ostali ne morejo kupiti ničesar več, kar od njih zahteva sodobna družba, niti novih tipkovnic in miške, kaj šele novih računalnikov in monitorjev z metersko diagonalo. Računalniki so super, sploh če gremo popoldan še malo na novo kolo , potem pa za pol ure zaplavat v obližnje terme in obilno večerjo, nekaj škroba, beljakovin, soli in vitaminom podobnih kislin pač ne zadošča za vsakodnevno obnovo oziroma celostno zdravje telesa. Mogoče tudi socialno stanje človeka, ob stalni ogroženosti in pomanjkanju, krivicah in boju za preživetje kaj vpliva na razvoj možganov, vendar o tem ne delajo raziskav, ker bi morali strokovnjaki najprej ugotoviti očitno splošno katastrofalno stanje, iz katerega se je razvilo skrajno strupeno okolje.
headshot402
22. 05. 2012 18.45
+13
Jah psihijater kaj ces... opisuje svoje probleme xD
littleSister
22. 05. 2012 18.34
+35
jaz bulim v strani zavoda za zaposlovanje in ostale zaposlitvene portale cele dneve in jokam. TEMA OD TEME. Vzemte me za novinarja... tudi sam znam pisati kvazi novice.
usi-glih
23. 05. 2012 15.12
+2
boš moral kaj pod mizo dati kot je v navadi od 10 februarja naprej.
piko112
22. 05. 2012 17.43
+8
Kaj pa odvisnost po laganju, pozabljanju in prikrivanju?
Braavos
22. 05. 2012 17.24
+4
saj odvisnost od denarja je tudi problem....npr.tisto.jo gojijo tobak za indu. namene v bistvu zanikajo problem odvisnosti od same droge.ker se jim gre za dobicek. zanikanje pa spada pod znake pri odvisnosti.
vzhod
22. 05. 2012 16.19
+10
Tehnologija je super stvar oziroma ti izdelki ki jih uporabljamo...ampak samo ce z njimi pocnemo dobre stvari v funkciji ustvarjanja dobrih ljudi.
tinetone
22. 05. 2012 16.12
+21
"...ki kažejo razlike med možgani otrok, ki igrajo računalniške igrice, in tistimi, ki jih ne..." sicer se ne ve kateri so boljši...
DonMiltonFriedman
22. 05. 2012 16.12
+21
Povejte to fotru od Zuckerberga :)
vzhod
22. 05. 2012 16.19
-9
DonMiltonFriedman
22. 05. 2012 16.31
+16