FIT 24UR

Psihiatrinja: poskušal se je zaščititi z izvrstno telesno kondicijo in se programiral za obrambo

Ljubljana, 23. 08. 2014 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Psihiatrinja je o domnevnem blogu strelca na policista v Litiji dejala, da je skupnost v njegovem primeru očitno spregledala hudo duševno motnjo. Poskušal si je pomagati z vojsko in se zaščititi z izvrstno telesno kondicijo, kljub klicu na pomoč pa te ni dobil pravočasno.

Avtor bloga, ki je doživljal čustvene viharje in pretrese po mnenju psihiatrinje ni bil deležen ustrezne pomoči.
Avtor bloga, ki je doživljal čustvene viharje in pretrese po mnenju psihiatrinje ni bil deležen ustrezne pomoči. FOTO: Thinkstock

Skupnost je očitno znova spregledala eno izmed hudih duševnih motenj, je psihiatrinja Vesna Švab komentirala blog 26-letnega vojaka, strelca na policista v Litiji. Kot meni, je očitno, da avtor bloga trpi. Poskušal si je pomagati z vojsko in se zaščititi z izvrstno telesno kondicijo, kljub klicu na pomoč pa te ni dobil pravočasno.

Na družbenem omrežju Twitter je namreč danes zaokrožila povezava do bloga, ki naj bi pripadal storilcu petkovega kaznivega dejanja. Gre za 26-letnika iz Gabrovke, ki je sodeč po zapisih na spletu pripadnik Slovenske vojske. V enem od zapisov med drugim opisuje težko otroštvo in poudarja, da se nikoli ni čutil sprejetega v družbi. Nekajkrat omeni tudi željo po samomoru. Opisuje tudi razmere v vojski, kjer pravi, da je bil šikaniran. Zato je tudi zbolel za motnjami prehranjevanja, zaradi česar se je več mesecev zdravil, še piše.

Švabova je omenjeni blog komentirala z besedami, da avtor z dolgotrajnimi in hudimi občutki ogroženosti opisuje svojo hudo duševno motnjo, ki se je začela kazati že v otroštvu in se nadaljevala v obdobju mladostništva. Po njeni oceni je bilo to, da je zbolel za motnjami prehranjevanja, le en del težave. Zato bi bilo verjetno že takrat, ko so ga hospitalizirali, treba diagnostiko pozneje nadaljevati ali razširiti. "Človek se vpraša, kako je mogoče, da toliko časa v obstoječih službah nismo znali ponuditi ustrezne pomoči oziroma identificirati te hude stiske," je dodala.

Njegovi spletni zapisi so klic na pomoč, je poudarila Švabova, a verjetno je svoje stanje prikrival tako v službi kot pri zdravstvenih službah. Sklepati gre tudi, da se je v vojski zelo trudil dobro delati in upoštevati nadrejene in si prizadeval za to, da bi ostal v skupnosti, ki mu je "ponudila nekaj varnosti, kjer je pač vedel, kaj mora delati". Vojska je namreč avtorju bloga po mnenju Švabove nudila jasno strukturo dneva in aktivnosti, ker tega sam ni zmogel postaviti.

Obenem pa ni imel praktično nikogar, s komer bi govoril, kar so zelo tvegane okoliščine, pravi Švabova: "Človek, ki je osamljen, nima stikov z drugimi, ima ves čas te depresivne občutke, se opiše kot takega, da sploh ne more čutiti, se socialno umakne ... To pove, da je stiska zelo huda."

Miselni tok v zapisih je marsikje pretrgan in neurejen, kažejo se tudi hude motnje procesiranja informacij in huda osamljenost, občutek nemoči in preganjavica, pa tudi hud strah, je pojasnila Švabova. Kot je ocenila, se je avtor bloga poskušal zaščititi z izvrstno telesno kondicijo in se programiral za obrambo.

Ob tem pa je izpostavila, da je nevarnost, da bi ljudje z duševnimi motnjami drugim naredili kaj hudega, zelo redka. Takšna nevarnost je namreč največja pri ljudeh, ki so odvisni od različnih psihoaktivnih substanc.

Če bi v primeru, ki ga kaže ta spletni zapis, kdo slišal njegov klic na pomoč, pa bi se temu človeku dalo pomagati in ga "zaščititi pred lastnimi agresivnimi impulzi", še meni Švabova.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10