Ameriški igralec Wentworth Miller, ki se ga mnogi spomnite iz serije Beg iz zapora, je pred dnevi opozoril na problema depresije in samomorilnosti, s katerima se je moral tudi sam soočiti. Na svojem Facebook profilu je objavil fotografijo sebe, ko je snemal Beg iz zapora, zraven nje pa fotografijo, ki je nastala med njegovim sprehodom leta 2010. Tega leta se je Miller precej zredil in zanemaril, zaradi česar je bil tarča posmeha in zbadljivk.
Today I found myself the subject of an Internet meme. Not for the first time. This one, however, stands out from the...
Posted by Wentworth Miller on Monday, March 28, 2016
A kot je razkril v svoji zadnji javni objavi, se je takrat soočal s hudo osebno krizo. "Leta 2010 sem se deloma poslovil od igranja. Umaknil sem se iz medijev in javnosti zaradi različnih razlogov. Bil sem samomorilen," pripoveduje priljubljeni igralec. "Leta 2010, ko sem dosegel dno svojega odraslega življenja, sem vsepovsod iskal tolažbo, ki sem jo našel v hrani. Lahko bi izbral karkoli. Droge. Alkohol. Seks," pravi Miller, ki se z depresijo bojuje že od svojega otroštva. "Hranjenje je bila edina stvar, ki sem se je veselil. So bili trenutki, ko sta vrhunec mojega tedna predstavljala najljubši obrok in nova epizoda Top chefa. Včasih je bilo to povsem dovolj oziroma je moralo biti," trenutke najhujše stiske opisuje priljubljeni igralec.

Ob nažiranju in zanemarjanju telovadbe se je hitro zredil."Nekega dne, ko sem pohajal s prijateljem po Los Angelesu, sem naletel na filmsko ekipo, ki je snemala dokumentarec. Ker so bili v bližini tudi paparaciji, so me seveda fotografirali in fotke objavili v medijih. Zraven pa žaljive naslove," pripoveduje igralec, ki so ga zbadljivke in norčevanja zelo bolela. "Leta 2010, ko sem se boril za svoje duševno zdravje, so bile žaljivke in norčevanja zadnje, kar sem takrat potreboval," pravi Miller, ki se je uspel iz krize rešiti, na kar je še posebej ponosen.
"Zdaj, ko gledam fotografijo sebe v rdeči majici in z redkim nasmeškom na ustnicah, se spomnim na svoj boj in stisko, s katero sem se takrat soočal," pravi Miller, ki svojo bitko z depresijo in samomorilnostjo opisuje kot bitko z notranjimi in zunanjimi demoni.
"Vztrajam, tako kot regrat vztrajno raste tudi skozi razpoke pločnika," je zapisal Miller, ki želi s svojo zgodbo opozoriti na problem depresije in samomorilnosti ter na odnos družbe do ljudi, ki so depresivni. Fotografije se ne sramuje, priznava pa, da ga je zelo zabolelo, ko je opazil prve zbadljivke na družbenih omrežjih. Danes v tej fotografiji prepoznava moč, zdravljenje in odpuščanje, a ne samo svojo, pač pa moč vseh, ki se uspešno spopadajo s temi težavami.
Ob zaključku svoje objave je Miller navedel tudi povezave do številnih društev in spletnih strani, kjer lahko ljudje, ki so v podobni stiski, poiščejo pomoč. "Če ste sami, ali je kdo od vaših bližnjih v stiski, vedite, da vam je pomoč na voljo. Samo prosite zanjo. Pišite SMS-sporočila. Pošiljajte elektronska sporočila. Pokličite. Nekomu je mar in čakajo na vas, da jih pokličete," pravi Miller, ki po krajšem premoru znova snema.
Depresija je ena od najpogostejših duševnih bolezni, ki prizadene več kot 350 milijonov ljudi po vsem svetu. Svetovna zdravstvena organizacija jo je uvrstila med najpogostejše vzroke za nezmožnost dela na svetu. Zdravljenje, ki je dolgotrajno, ponavadi vključuje zdravila, psihoterapijo ali kombinacijo obeh. Ljudje, ki so depresivni, potrebujejo pomoč, še posebej, ker so v družbi pogosto stigmatizirani. V družbi so namreč še vedno prisotni predsodki in diskriminacija ljudi, ki imajo duševne motnje, kar je na lastni koži doživel tudi Miller.
Vsi, ki se soočate s stisko in potrebujete pomoč, se lahko obrnete na eno od naslednjih oblik pomoči:
Pomoč v stiski: | |
112 | Reševalna služba |
01 520 99 00 | Klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro) |
116 123 | Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna brezplačna številka 24 ur na dan) |
116 111 | TOM brezplačni telefon otrok in mladostnikov (med 12. in 20. uro) |
www.zivziv.si | Spletna stran za razumevanje samomora za odrasle, bližnje in medije |
www.tosemjaz.net | Spletna stran za mlade |
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.