Pljučni rak se razvije pri vsakem sedmem kadilcu do 70. leta starosti, tveganje pa je večje pri osebah, ki so že v mladih letih pokadile več kot 20 cigaret dnevno. Najbolj škodljivo je dolgoletno kajenje. Če oseba neha kaditi, si njegova sluznica sapnic po desetih in več letih povsem opomore, pogostost pljučnega raka pa se tako spet zmanjša.
Poleg kadilcev so pljučnemu raku izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo ali delajo v okolju s škodljivimi snovmi. To so ljudje, ki vdihavajo azbestni prah, so izpostavljeni snovem v nafti in plastičnim masam, kovinam (kromu, niklju, kadmiju, svincu ali beriliju) in radioaktivnemu sevanju. Zaradi onesnaženosti zraka so bolj izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo v mestih.
Pljučni rak je pogost tudi pri ljudeh, ki pojedo več mesa in živalskih maščob. Redkeje zbolevajo tisti, ki pojedo več sadja in zelenjave, še posebej rdeče in rumene, ki sta bogati z vitamini A, C in E.
Vzrok za to, da zboleva več moških kot žensk je večja razširjenost kajenja med moško populacijo. Poleg tega pa ima pomemben vpliv tudi dednost.
Kakšni pa so simptomi pljučnega raka in kako ga zdraviti, pa si lahko preberete v članku Prepoznajte prve znake pljučnega raka na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.