V vse več državah prihaja v veljavo zakon o prepovedi kajenja na javnih mestih. To pomeni, da je kajenje prepovedano v lokalih, restavracijah in poslovnih zgradbah.
"Morali bi prepovedati kajenje v avtomobilih, kjer se prevažajo otroci. Sprašujem se, zakaj starši prižgejo cigareto, medtem ko se otroci nahajajo na zadnjih sedežih avtomobila," je povedal profesor Terence Stephenson z Inštituta za pediatrijo.
Da bi zagovarjali predlog, so navedli še nekatere škodljive posledice kajenja pred otroki. Nekatere bolezni, kot so infekcije pljuč, težave z ušesi in sindrom smrti v zibki, so namreč pri majhnih otrocih povezane s pasivnim kajenjem.
Tovrstna prepoved kajenja je že bila sprejeta v nekaterih provincah po Kanadi. Pri nas pa sta v torek, 16. junija, projekt O2 za vsakega v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije na novinarski konferenci na Predstavništvu Evropske komisije v Ljubljani predstavila nesmisel tobačnega zakona, kjer je Mojca Bizjak iz projekta O2 za vsakega poudarila, da tobačna industrija »cilja« tudi na otroke s tem, ko v nekaterih prodajalnah namešča tobačne izdelke v višino otrokovega pogleda.
Jan Peloza, prav tako iz projekta O2 za vsakega, je poudaril, da mora tobačna industrija za vsakega umrlega kadilca do konca dneva pridobiti vsaj enega novega, če želi še naprej ustvarjati dobiček. To pomeni, da mora na dan zasvojiti vsaj 14.000 novih kadilcev, ki jih je najlažje dobiti med nevednimi in naivnimi mladimi.
Vsak odrasel človek bi se moral zavedati, kako škodljivo je kajenje zanj in za otroka.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.