Po vsem svetu danes praznujemo svetovni dan krvodajalcev, ki so ga na 58. skupščini Svetovne zdravstvene organizacije 2005 sprejele vse države članice. Ta poseben dan je namenjen izkazovanju zahvale ljudem, ki prostovoljno in brez plačila dajejo kri. Rdeči križ Slovenije (RKS) je ta dan praznoval v soboto na tradicionalnem vseslovenskem srečanju v Veržeju.
Praznujemo darilo življenju
Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva krvodajalcev je Praznujemo darilo življenju. Bistvo tega svetovnega dneva je, da se zahvalimo tistim posameznikom, ki dajejo kri po svoji volji, brez kakršne koli nagrade razen osebnega občutka zadovoljstva, da nekomu rešujejo življenje ali vračajo zdravje, piše v poslanici RKS.
Milijoni ljudi po svetu dolgujejo svoja življenja posameznikom, ki so darovali svojo kri. Kljub temu pa velika večina svetovnega prebivalstva nima dostopa do varne krvi. Na svojevrstno protislovje kaže podatek, da je letno darovanih več kot 80 milijonov enot krvi in le 38 odstotkov je zbrane v državah v razvoju, v katerih sicer živi 82 odstotkov svetovnega prebivalstva.
Velike zasluge za razvoj krvodajalstva ima avstrijski zdravnik, patolog in imunolog Karl Landsteiner, ki je odkril prve tri krvne skupine (A, B in 0) in leta 1930 za odkritje sistema krvnih skupin prejel Nobelovo nagrado za medicino. Pri tem je sodeloval Slovenec Janez Plečnik (brat arhitekta Jožeta Plečnika), soustanovitelj Medicinske fakultete v Ljubljani in prvi človek, pri katerem je bila določena krvna skupina B.
Svetovni dan krvodajalcev podpirajo tri glavne organizacije, ki so dejavne pri prostovoljnem in neplačanem krvodajalstvu: Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Mednarodna federacija krvodajalskih organizacij in Mednarodno transfuzijsko združenje ter Svetovna zdravstvena organizacija. Te organizacije predstavljajo 192 držav članic, 181 društev RK in Rdečega polmeseca, 50 nacionalnih prostovoljnih krvodajalskih organizacij in vse, ki delajo na področju transfuzijske medicine po vsem svetu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.