“V Sloveniji vlada pandemija lymske borelioze, saj je incidenca obolenja v letu 2008 že dosegla 256 bolnikov na 100.000 prebivalcev, kar nas postavlja na prvo mesto na svetu in v Evropi,“ pravi infektolog mag. Branko Šibanc, ki hkrati opozarja, da je nevarnost nadpovprečna še posebej na celjskem, kranjskem in goriškem območju.
Zato opozorila, da se je treba pravilno in predvsem kakovostno zaščititi, nikakor niso odveč. To ne pomeni, da se morate odrekati sprehodom po naravi in gozdu, pomembno pa je, da poznate vsaj osnove zaščite. “Oblecite se v svetla oblačila, ker boste na njih prej opazili klopa, na nevarna območja pa ne hodite bosi ali pomanjkljivo oblečeni,“ pravi dr. Šibanc. “Priporočljivo je uporabljati zaščitna sredstva proti vbodom klopov – repelente, ki jih je treba nanašati večkrat, saj se njihov učinek zmanjšuje s podaljšanim bivanjem v gozdu.“ Po besedah dr. Šibanca pa se lahko učinkovito zaščitite tudi s piretrini oz. insekticidi z dolgotrajnim delovanjem (Biokill, Biotoll ...), ki se lahko pred vstopom na ogroženo območje aplicirajo s pršilom po obleki in obuvalih, kar povzroči klopovo smrt pri stiku z njimi. Kljub temu pa ne pozabite, da njihov nanos na kožo ni dovoljen.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.