Potem ko je v Veliki Britaniji zaradi zaužitja tablet za hujšanje, ki vsebujejo 2,4-dinitrophenol (DNP), umrla 21-letnica, v Franciji pa je en moški v kritičnem stanju, je Interpol izdal svetovno zdravstveno opozorilo in 190 državam poslal t.i. oranžno obvestilo glede nevarnih tablet za hujšanje, ki so na prodaj na spletu. V sporočilu Interpol navaja, da predstavlja DNP neposredno grožnjo potrošnikom po svetu.
![Gre za zelo nevarne pripravke za hujšanje, ki vsebujejo 2,4-dinitrophenol. Kot navajajo britanski mediji, se lahko po zaužitju teh tablet telo pregreje, notranji organi pa se dobesedno skuhajo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/May2015/61601137.jpg?v=d41d)
Po podatkih Interpola, prodajalci DNP-ja poskušajo prepovedane pripravke v države pretihotapiti tako, da jih označujejo kot začimba kurkume, saj je prah DNP zelo podobne rumene barve. "Ni problem samo v nevarni sestavini, pač pa je problem tudi zaradi spornih higienskih razmer pri proizvodnji DNP. Prav tako obstaja velika nevarnost predoziranja," v opozorilu navaja Interpol.
21-letna Eloise Parry je tablete za hujšanje kupila prek spleta. Po zaužitju tablet so jo odpeljali v bolnišnico, kjer je umrla 12. aprila. V Franciji je po zaužitju teh tablet v bolnišnici pristal mlajši moški.
'Mislila sem, da bom umrla'
Dekle iz Severne Irske, ki je pred časom vzelo sporne tablete, je za BBC opisalo, kaj se je dogajalo v njenem telesu, ko je vzela tablete DNP. "Mislila sem, da bom umrla. Najprej sem začutila, da se telo ogreva, potem pa sem pričakovala, da se bo segrevanje ustavilo, pa se ni. In takrat se je moje telo začelo pregrevati," pripoveduje. "Občutek je bil, kot da gorim, kot da telo vre pod mojo kožo."
Snov za izdelavo eksploziva
DNP je zelo strupeni sintetičen derivat fenola, ki deluje kot odklopnik oksidativne fosforilacije v mitohondrijih, zaradi česar se porabljajo rezervne snovi in se sprošča toplota. Prvič so ga uporabili v Franciji med prvo svetovno vojno za izdelavo eksploziva. Delavci, ki so sodelovali pri izdelavi eksploziva, so ob stiku z dinitrophenolom začeli drastično hujšati. Znanstveniki so nato ugotovili, da DNP dramatično pospešuje metabolizem. Zato so ga v 30 letih prejšnjega stoletja Američani uporabili pri zdravljenju debelosti, pozneje pa so ga prepovedali, saj so ugotovili, da povzroča hude stranske učinke.
Leta 2014 so raziskave pokazale, da se je toksični DNP vrnil v prodajo v obliki preparatov za hujšanje. Z nevarnim dinitrophenolom povezujejo kar pet smrtnih primerov v Veliki Britaniji med letoma 2007 in 2013.
Proizvodnja preparatov za hujšanje, ki vsebujejo ta derivat, je prepovedana. Na spletu se prodajajo predvsem preparati v obliki rumenega prahu, tablet in kreme, Interpol pa opozarja, da gre za zelo toksične izdelke.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.