Tudi Slovenci pojemo veliko preveč sladkorja, sploh otroci in mladostniki. Koliko je sladkorja v kateri hrani, je preverjala ekipa rubrike 24ur Inšpektor. Sladkor je našla tudi v hrani, v kateri ga ne pričakujemo, in celo v hrani, ki velja za zdravo. Sladkor se denimo skriva tudi v nekaterih kislih kumaricah, konzervirani hrani, hrani, ki se promovira kot zdrava, včasih celo v mesnih izdelkih in seveda v predpripravljeni hrani ...

Zdravniki opozarjajo: sladkor - tudi nerafiniran sladkor, melasa, stevia, agavin sirup, kokosov sladkor ... - vse to je v prevelikih količinah zelo škodljivo. Še posebej pa sladke pijače, po katerih smo le še bolj lačni. Zjutraj kosmiči, ki vsebujejo sladkor, vmes sok in sadnji jogurt, po kosilu sladica ali sladoled, zvečer čokoladni namaz na palačinkah ... Saj ne delamo nič narobe, samo malo želim pocrkljati svoje vnuke, svoje otroke, si misli marsikateri dedek ali babica, oče ali mama. A s tem lahko na dolgi rok svojim otrokom ali vnukom, številni nevede, naredijo veliko škode. Sladkor, podobno kot kajenje, namreč povzroča odvisnost, zato bi ga morali obdavčiti. To je mnenje strokovnjakov, zdravnikov.
Pred dvema letoma je ministrstvo za zdravje spisalo predlog zakona o davku na sladke pijače, a je bil napisan tako slabo, da se je zgodba o njem kmalu sesula. Namesto, da bi napisali nov, boljši zakon in hkrati obdavčili ves dodani sladkor, zakona zdaj očitno ne bo. Tako pravijo na ministrstvu. Profesor doktor Tadej Battelino s Pediatrične klinike, ki se dnevno srečuje s posledicami prehrane, ki vključuje sladkor, pravi: "Jaz bi sladkor vsekakor obdavčil. Kot nevarno substanco. Ravno zaradi adiktivnosti država mora poseči vmes. Tako kot je pri cigaretah. Če ne bi država posegla, ljudje ne bi nikoli manj kadili."
Novinarka Maja Sodja se je za rubriko 24ur Inšpektor, ki bo na sporedu jutri zvečer, pogovarjala tudi s fantom, ki sodi v svetovni plesni vrh. Tian Ćehić je bil že trikrat svetovni prvak in 11-krat državni, lani je bil v solo konkurenci tretji na svetu. A, ko je bil star osem let, je bil mnogo pretežek za svojo starost, saj je imel 50 kg. Pri njem sladkarije in nezdrava hrana niso bile tako velik problem kot pri nekaterih drugih otrocih, je pa popil ogromno sladkih pijač. "Zelo se je bilo težko navaditi na vodo, a zdaj bi težko pil nerazredčen sok," pravi. Maji Sodja je razložil, kako se je iz fanta, ki je bil že na poti do nezdravega življenja, prelevil v zdravega in uspešnega dijaka in športnika, ki nam je lahko vsem za zgled.
Več v oddaji 24UR v soboto, 24. septembra 2016.

KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.