V Sloveniji so potrdili nov primer okužbe z virusom Zika. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so nam pojasnili, da se je oseba okužila v Srednji Ameriki, simptomi okužbe pa so se začeli in izzveneli še pred vrnitvijo v Slovenijo.
Tudi epidemiologinja Eva Grilc z NIJZ je na današnji novinarski konferenci potrdila drugi odkrit primer virusa zike. Do sedaj sta v Sloveniji torej zabeležena dva primera, pri katerih gre za potrjeno okužbo z virusom zika. Obe osebi sta se okužili med letovanjem na območjih, kjer je razširjen virus zika. Pri drugem opisanem primeru okužbe z virusom se je po besedah Grilčeve oseba pozdravila še pred vrnitvijo v Slovenijo in ne predstavlja tveganja za javno zdravje.
Povedala je, da so posamezni primeri okužbe v evropskih državah neizogibni in pričakovani zaradi povečanega števila letovanj na endemičnih območjih.
Ker se bližajo poletne olimpijske igre, ki bodo avgusta potekale v Braziliji, kjer je epidemija najobsežnejša, strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko v prihodnjih mesecih zaznali še več okužb s tem virusom.
Za varnost pred okužbo bo za športnike, novinarje in spremljevalce po besedah Grilčeve v mestnih središčih preventivno dobro poskrbljeno. Možnost okužbe je lahko nekoliko večja izven urejenih središč, popolnoma pa je ne morejo izključiti.
Tudi če bi pri športnikih prišlo do okužbe, pa v času olimpijskih iger to zanje ne bi predstavljalo večjih težav, je še dodala strokovnjakinja. Znaki okužbe so namreč blagi in se pojavijo nekoliko kasneje, v veliki večini pa jih sploh ni. V primeru, da pride do okužbe in znakov, kot so slabo počutje, povišana temperatura, bolečine v sklepih, pa se bodo športniki lahko obrnili na zdravniško ekipo, ki jih bo spremljala. Znaki okužbe navadno izzvenijo v tednu dni.
Vsem potnikom, ki se odpravljajo v države Južne in Srednje Amerike ter Karibskega otočja, na NIJZ svetujejo, naj se natančno pozanimajo glede stanja v državi. Nosečnicam in tistim, ki načrtujejo nosečnost, pa strokovnjaki odsvetujejo obisk olimpijskih iger in območij, kjer razsaja virus Zika.
Kako se zaščititi?
Ker se bodo na olimpijske igre odpravili tudi slovenski potniki, na NIJZ svetujejo preventivno ravnanje in primerno zaščito. Za varnost pred okužbo, ki jo prenašajo komarji, poskrbimo predvsem z ustreznimi repelenti, primernimi za tropska območja. Te lahko kupimo tudi pri nas. Preventivno se lahko zaščitimo tudi z uporabo zaščitnih mrež na oknih in dolgimi oblačili.
Virus Zika je nevaren predvsem za nosečnice, saj okužbo s tem virusom povezujejo s spontanim splavom in mikrocefalijo pri novorojenčkih. Prav zato nosečnicam in tistim, ki načrtujejo nosečnost, odsvetujejo potovanje na olimpijske ali paraolimpijske igre.
Moškim po vrnitvi z območij, kjer je prisoten virus Zika, pa svetujejo, naj se vsaj dva meseca izogibajo spolnim odnosom brez kondoma. V primeru, da je partnerica noseča, pa svetujejo, da uporabljajo kondom do konca nosečnosti in se tako izognejo morebitnemu prenosu okužbe na plod.
Okužba z virusom Zika pogosto poteka povsem brez simptomov, bolezenski znaki, kot so vročina in slabo počutje, pa se ne pojavijo. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem običajno izvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu, pravijo strokovnjaki.
V Evropi zaenkrat do prenosa okužbe s pikom komarja še ni prišlo, saj so evropski komarji za prenos virusa zika manj primerni. Teoretično ta možnost obstaja, vendar je tveganje zanemarljivo. Vseeno zaščita pred piki komarjev tudi pri nas ni odveč, je povedala Grilčeva in dodala, da se bolezen z vsakdanjimi socialnimi stiki ne prenaša.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.