Zdravnica iz bolnišnice v Livornu je pet dni spremljala pacienta, ki je po nesreči požrl protezo. Vsak dan ga je slikala z rentgenom, nazadnje pa objavila posnetke potovanja tujka po njegovem telesu. Trajalo je pet dni, pri tem pa oseba ni utrpela nikakršnih poškodb.
Na prvi sliki je proteza v tankem črevesu, na drugi v slepem, na tretji in četrti v debelem črevesu, na peti je že tik pred danko. Šesti posnetek so naredili, ko je oseba protezo že izločila.
Nevarnost, da bodo pojedli različne predmete, je sicer največja pri otrocih med šestimi meseci in tremi leti. Največkrat se na njihovem "neprostovoljnem jedilniku“ znajdejo kovanci, pri čemer za najbolj nevarne veljajo evrski. O tem so naredili tudi raziskavo. Primerjali so Dansko, ki evropske valute ni uvedla, in Grčijo. V prvi ni bilo nikakršnih razlik s predhodnimi leti, v drugi pa so v letu, ko so dobili nov denar, obravnavali kar trikrat več tovrstnih primerov.
Zdravniki ob tem svetujejo, da otroke, ki pojejo kakšen predmet, odpeljete k zdravniku. Tudi če takoj ni videti, da bi imeli težave, se te lahko pojavijo pozneje. Sicer pa telo po navadi v treh do petih dneh tujke samo izloči. V približno petini primerov zdravniki težavo rešijo s pomočjo endoskopa, le pri enem odstotku pa je potrebna operacija.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.