Mnogi so prepričani, da je sifilis spolno prenosljiva bolezen preteklosti, a temu še zdaleč ni tako. V ZDA so lani zabeležili 36-odstotno povečanje okužb, še posebej med mladimi homoseksualci afriško-ameriškega in latino porekla.
Zdaj pa nov razmah okužb opažajo tudi v Evropi. Nemški Robert Koch Institut je sporočil, da so lani odkrili 3698 primerov novih okužb, kar je 22 odstotkov več kot leto prej. Tudi v Evropi se bolezen hitreje širi med homoseksualnimi moškimi.
Sifilis se sicer večinoma prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi. Pri seksu z okuženim partnerjem je verjetnost prenosa okužbe okoli 30 odstotkov. Kondomi nudijo delno zaščito, a lahko do prenosa okužbe pride tudi med nezaščitenim oralnim seksom.
Sifilis še zdaleč ni premagan niti v Sloveniji. Podatki Inštituta za varovanje zdravja so novo zanimanje za to bolezen vzbudili predvsem leta 2009, ko se je število okužb povečalo za kar 130 odstotkov. Lani je bilo pri nas prepoznanih nekaj več kot 60 primerov okužb, a to ne pomeni, da okuženih ni mnogo več, saj se na testiranje na lastno pobudo odpravijo le redki. Tudi pri nas je med okuženimi največ moških. Leta 2009 je bilo tako na novo okuženih 62 moških in štiri ženske.
Hude posledice naslade
Sifilis je sicer težka in zahrbtna bolezen, ki rada skrije svoje napredovanje. Na spolnih organih se po nekaj tednih po okužbi pojavijo kožne spremembe, običajno gre za okrogle neboleče razjede, ki po nekaj tednih izginejo, zato bolniki praviloma ne poiščejo zdravniške pomoči.
A bolezen nato izbruhne po več letih ter v pozni stopnji napade možgane, notranje organe, ožilje, živčni sistem, jetra, srce, kosti in sklepe. Končne posledice so demenca, paraliza in slepota.
V Sloveniji tudi vse več okuženih z virusom HIV
V porastu pa je pri nas število okuženih z virusom HIV. Lani so odkrili 55 novih primerov okužbe, kar je več kot v katerem koli letu doslej. Med okuženimi je bilo sedem žensk in 48 moških. Od tega sta se dva okužila s heteroseksualnimi spolnimi odnosi, za deset vzrok ostaja neznanka, drugi pa so se okužili med homoseksualnimi spolnimi stiki.
V obdobju od leta 2002 do 2011 je bilo pri nas prepoznanih 353 okužb s HIV, medtem ko je umrlo 20 bolnikov z aidsom. Pristojne službe pa še vedno opozarjajo, da se premalo ljudi odloči za testiranje po rizičnem spolnem stiku, zato številke niso zanesljive.
Katere spolno prenosljive bolezni najpogosteje doletijo Slovence?
Najpogosteje spolno prenesena okužba je pri nas HPV oziroma humani papilomski virus. Z eno od njegovih oblik je okužena kar polovica svetovne spolno aktivne populacije. Povzroča genitalne, analne in oralne bradavice. Kondomi ne prinesejo popolne zaščite, po okužbi pa je zdravljenje osredotočeno predvsem na odstranjevanje simptomov. V Sloveniji je na voljo preventivno cepljenje deklic.
Najpogosteje prenesena bakterija pri nas je klamidija, ki jo ima okoli desetina mladih med 18. in 24. letom. Simptomi okužbe se kažejo z izcedkom ali pekočo bolečino pri odvajanju seča. Tretja najpogostejša spolna bolezen, s katero se srečajo Slovenci, pa je genitalni herpes. Na četrto mesto se je uvrstil že omenjeni sifilis, sledi pa mu gonoreja, katere novih primerov so lani odkrili 50, a naj bi bilo pri nas po mnenju strokovnjakov okuženih kar 20 tisoč ljudi. Tveganje za okužbo pri nezaščitenem vaginalnem odnosu z okuženo osebo je kar 60-odstotno. Med simptome spada bolečina pri uriniranju, v primeru, da je okužba dolgotrajna in ni zdravljena, pa lahko pride do zastrupitve krvi in meningitisa, vnetja notranjih organov in celo smrti. Svetovna zdravstvena organizacija pa dodaja, da farmacevti izgubljajo bolj z boleznijo, daj je virus vse bolj trdovraten in bi lahko postal neozdravljiv, če ne bo novih agresivnejših antibiotikov.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.