FIT 24UR

Pomoč pri psihologu med mlajšimi mladostniki pogosteje iščejo fantje, pri starejših pa dekleta

Ljubljana, 12. 10. 2015 15.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Število prvih obiskov slovenskih otrok in mladostnikov pri zdravniku zaradi duševnih motenj je bilo največje leta 2012, ko je bilo teh obiskov kar 6464. Sicer številke razkrivajo, da do starosti 14 let psihologa obišče več fantov, medtem ko so obiski v vseh starejših skupinah pogostejši pri dekletih.

Število prvih obiskov slovenskih otrok in mladostnikov pri zdravniku zaradi duševnih motenj je bilo v obdobju 2003-2012 najnižje v letu 2004, ko je znašalo 5255, najvišje pa v letu 2012, ko so jih zabeležili 6464. Porast števila obiskov je bil po besedah raziskovalke NIJZ Helene Jeriček Klanšček opazen tako na osnovnem kot specialističnem nivoju.

V starostnih skupinah do 14 let je število obiskov višje pri fantih kot pri dekletih, obiski v vseh starejših skupinah pa so pogostejši pri dekletih. Po podatkih za leta 2008, 2010 in 2012 je število prvih obravnav fantov na osnovnem nivoju v različnih skupinah nihalo, medtem ko je bilo pri dekletih v vseh letih število najvišje v skupini od 15 do 19 let.

Število obravnav fantov na specialističnem nivoju je bilo najvišje v starostni skupini od šest do 14 let, pri dekletih pa je bilo tudi v tem primeru najvišje v skupini od 15 do 19 let, je pojasnila Jeriček Klanščkova z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Pri otrocih do vključno petega leta starosti so bile med razlogi za obravnave tako na osnovnem kot specialističnem nivoju zlasti motnje psihološkega razvoja ter vedenjske in čustvene motnje, ki se začnejo navadno v otroštvu. Pri motnjah psihološkega razvoja so bile daleč na prvem mestu obravnave zaradi specifičnih razvojnih motenj pri govorjenju in jezikovnem izražanju.

Največ obravnav zaradi tikov in hiperkinetične motnje

Pri vedenjskih in čustvenih motnjah so bile po besedah Jeriček Klanščkove na prvem mestu obravnave zaradi tikov in hiperkinetične motnje. Zanjo so značilni šibka pozornost, nemir in impulzivno vedenje. Zaradi vseh omenjenih motenj je bilo pri otrocih do vključno petega leta starosti število obravnav znatno višje pri fantkih kot pri deklicah.

V starostni skupini od šest do 14 let so bile na osnovnem nivoju pri fantih najpogostejše obravnave zaradi hiperkinetične motnje ter specifičnih motenj pri govorjenju in jezikovnem izražanju. Slednje so bile skupaj z motnjami pri šolskih veščinah na prvem mestu tudi pri dekletih. Na specialističnem nivoju so fante najpogosteje obravnavali zaradi hiperkinetične motnje, dekleta pa zaradi motenj prehranjevanja in hirperkinetične motnje.

Mladostnice pomoč poiščejo najpogosteje zaradi anksioznih motenj in motenj prehranjevanja

Pri mladostnikih v starosti od 15 do 19 let so po besedah Jeriček Klanščkove med najpogostejšimi težavami tiste, ki so najpogostejše tudi v odrasli dobi. Na osnovnem nivoju so bile pri fantih najpogostejše motnje zaradi uživanja alkohola, reakcije na hud stres in prilagoditvene motnje ter druge anksiozne motnje. Mladostnice so zdravnika najpogosteje obiskale zaradi anksioznih motenj ter reakcije na hud stres in prilagoditvenih motenj.

Ogromno otrok ima težave zaradi alkohola.
Ogromno otrok ima težave zaradi alkohola. FOTO: Thinkstock

Na specialističnem nivoju pa so fante v starosti od 15 do 19 let najpogosteje obravnavali zaradi hiperkinetične motnje, depresije, mešanih motenj vedenja in čustvovanja ter težav zaradi alkohola in drugih anksioznih motenj. Pri dekletih so bile na prvem mestu obravnave zaradi motenj prehranjevanja, je še pojasnila Jeriček Klanščkova.

Na NIJZ so sicer ob letošnjem dnevu duševnega zdravja, ki smo ga zaznamovali v soboto, osrednjo pozornost namenili motnjam prehranjevanja pri mladostnikih. Svetovna zdravstvena organizacija pa je letos za geslo izbrala 'Dostojanstvo v duševnem zdravju'. Za tisoče ljudi po svetu s težavami v duševnem zdravju je namreč boleče soočanje z diskriminacijo, marginalizacijo in s stigmatizacijo še vedno del vsakdana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
15. 10. 2015 15.30
+0
Mularijo vzet v red in jo ne zavijati v vato ter naj jih ustavlja nenapovedana kontrola in to povsod!
Jožajoža
13. 10. 2015 21.30
+1
Profesionalna kariera otrok bo prostitucija in prodaja organov
selector
13. 10. 2015 18.13
+0
lepo travco legalizirat pa bo mularija lažji šolo zdelvala pa še alko jim možganov ne bo luknu. farmacija bo ostala brez zaslužka na račun kakih antidepresivov pa kakšnih drugih bolezni k jih bo travca sproti popucala, to je pa tud to od škode :)
korintos23
13. 10. 2015 11.02
+4
14 letni mulci imajo težave z alkoholom?
LANGHURJA
13. 10. 2015 15.10
+3
Žal ja. To je pa naša ljuba Slovenska kultura pitja. Pa pripadnost, pa odsotnost očeta, in veliko drugih dejavnikov.
anon_imus
13. 10. 2015 09.51
+9
Dragi novinar.... koga si imel v mislih? zdravnika ali psihologa... Če omenjaš zdravnika, potem je to lahko le PSIHIATER in nihče drug! Če omenjaš psihologa, to potem ne more biti zdravnik. Če pa si imel v mislih psihoterapevta, to pa sta lahko tako zdravnik (psihiater), kot tudi psiholog..... Torej imamo psihiatre psihoterapevte in psihologe psihoterapevte..... zdravnik med tema dvema pa je le eden, psihiater.... zdaj pa preberi svojo prispevek in popravi oz. napiši to kar si mislil ampak pravilno, nato prosim odstrani moj komentar, ker več ne bo na mestu. Hvala. Ni zakaj.