Po svetu se je razširil nov sev norovirusa. Poimenovali so ga Sydney 2012, tam so ga namreč prvič odkrili. Virus se je že razširil v Franciji, Novi Zelandiji, na Japonskem in v Veliki Britaniji, so sporočile oblasti.
Kot so za 24ur.com pojasnili na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), se simptomi in znaki okužbe pojavijo v enem do treh dneh po okužbi. Okužene osebe odvajajo tekoče blato, bruhajo, imajo krče v trebuhu in se slabo počutijo. Lahko se pojavijo tudi nekoliko povišana telesna temperatura, glavobol in bolečine v mišicah. Težave trajajo dan ali dva. Nevarno je le, če bolniki ne nadomeščajo izgubljene tekočine, kar lahko privede do izsušitve ali dehidracije. Le-ta je zlasti pogosta pri majhnih otrocih in starejših osebah. Osebe z dehidracijo se morajo zdraviti v bolnišnici. Prav tako je okužba nevarnejša za osebe z oslabljenim imunskim sistemom. Obolele osebe so kužne vsaj še tri dni po prenehanju driske ali bruhanja.
Virusi se širijo ''fekalno-oralno''; to pomeni iz iztrebkov (lahko tudi izbruhanine), v katerih je mnogo virusov, na roke, z rok pa v usta zdrave osebe. Mogoč je posredni prenos preko površin, predmetov, hrane itd. Obolele osebe so kužne vsaj še tri dni (redko do dva tedna) po prenehanju driske oziroma bruhanja.
Kot še pojasnjujejo na IVZ, specifičnega zdravila za zdravljenje okužb z norovirusi za zdaj ni na voljo, prav tako ni primerno antibiotično zdravljenje. Sproti je treba nadomeščati izgubljeno tekočino in minerale, ki jih bolnik izgubi zaradi driske ali bruhanja. Tekočino nadomeščamo s pitjem t. i. oralne rehidracijske raztopine, ki vsebuje vodo in minerale, sadnih sokov, vode.
Norovirusi so odgovorni za milijone bolnih vsako leto. V ZDA so tako po podatkih centra za nadzor bolezni norovirusi povzročili 21 milijonov obolelih, od tega so morali hospitalizirati 70.000 ljudi, 800 ljudi je umrlo.
Ian Goodfellow, znanstvenik, ki je preučeval noroviruse več kot 10 let, jih opisuje kot ''ferrarije med virusi'', saj so po njegovem mnenju eni najbolj nalezljivih na svetu.
''Pojav novega seva virusa ne pomeni, da povzroča hujšo obliko bolezni. Prav tako ostanejo isti ukrepi pri izbruhih bolezni,'' je povedal direktor oddelka za virologijo pri britanski zdravstveni agenciji David Brown. ''Norovirusi hitro mutirajo in novi sevi se pojavljajo vseskozi. Na začetku sezone je normalno, da bolezni povzročajo različni sevi. V nadaljevanju sezone pa se izkaže, da so nekateri sevi uspešnejši in postanejo dominantni,'' je dodal.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.