Nemški zdravniki so v Frankfurtu začeli s testnim cepljenjem proti raku debelega črevesa. Predvidevajo, da bi lahko, če se bo tudi v praksi potrdila učinkovitost iz testne faze, s cepivom nadomestili tudi za telo zelo naporno kemoterapijo pri bolnikih, ki že imajo bolezen.
Zdravilo naj bi delovalo po principu krepitve imunskega sistema, hitrega prepoznavanja in napada na rakave celice.
Cepivo sta več let razvijala Magnus von Knebel Doeberitz iz univerzitetne klinike Heidelberg in Matthias Kloor iz nemškega centra za raziskave raka, ki sta za svoje delo prejela tudi nagrado Felix Burda Award 2015 za znanost in medicino.
Sama ideja izhaja že iz devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko so ameriški znanstveniki ugotovili, da je za najpogostejše rake debelega črevesa odgovorna specifična genska mutacija. Kot razlaga znanstvenik, je ideja cepiva ojačanje nadzora za pravilno celično delitev in s tem zmanjšati možnost napak.
Ker gre za cepivo, učinkovito pri ljudeh, ki jim grozijo dedne oblike črevesnega raka, znanstvenika ocenjujeta, da bi lahko bilo uspešno pri okoli 15 odstotkih pacientov z rakom na črevesju. Ta oblika raka sicer spada med najpogostejše, leta 2012 so globalno zabeleži 1.360.602 novih primerov.
V prvem krogu bodo cepili 22 ljudi. Če bodo klinične študije potrdile optimistične napovedi, se obeta širša uporaba.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.