Uporabniki kontaktnih leč se običajno premalo zavedajo nevarnosti, ki grozijo njihovim očem, ugotavljajo znanstveniki.
Mikroorganizmi, ki lahko v oči zaidejo ob stiku z vodo ali v trenutku neprevidnosti, ko v izjemnih okoliščinah za spiranje leč namesto posebne vode uporabimo kar ustekleničeno vodo, lahko namreč povzročijo slepoto.
Nevarno acanthamoebo, ki povzroča glivično okužbo, je sicer mogoče najti v prahu, morski vodi, sladki vodi, vodi iz pipe in ustekleničeni vodi. Tveganje je zato veliko, opozarjajo raziskovalci.
Število dejanskih okužb z najhujšimi zapleti sicer ni visoko. V Veliki Britaniji je na primer nekaj manj kot 4 milijone uporabnikov kontaktnih leč, vid pa zaradi glivične okužbe, povezane z nošenjem leč, na leto izgubi le peščica ljudi. Je pa zdravljenje okužbe dolgotrajno, boleče in običajno ne popolnoma učinkovito.
"Mikroorganizmi predstavljajo potencialno nevarnost za prav vsakega uporabnika kontaktnih leč," pravi Fiona Henriquez z univerze West of Scotland, ki je s prispevkom o acanthamoebi, enoceličnem parazitu, ki se naseli na umazane leče, od tam pa v oko, nastopila na britanskem znanstvenem festivalu v Aberdeenu.
Okužba z mikroorganizmom povzroči pekoče oči, poveča se solzenje, večja je občutljivost na svetlobo, zateče veka, vse skupaj pa spremljajo hude bolečine. Vid je prizadet v roku enega tedna, poudarja optik Graeme Stevenson. Okužba povzroči brazgotinjenje roženice, kar prizadene vid. V skrajnem primeru pacient potrebuje presaditev roženice.
Stevenson še dodaja, da je okoli 75 odstotkov okužb posledica slabega upoštevanja higienskih navodil optikov. Ljudje leče pogosto sperejo z ustekleničeno vodo, možnost okužbe pa močno poveča tudi plavanje ali prhanje z lečami.
Uporabnikom leč zato priporoča dosledno uporabo izdelkov za nego leč, redno čiščenje leč in redno menjavo leč, ko se izteče njihov rok uporabe, prav tako odsvetuje plavanje in prhanje z lečami.
"Milijoni ljudi po vsem svetu nosijo leče. Nikakor jim tega ne prepovedujemo. Svarimo jih le, da je skrb za čistočo ključnega pomena," pa zaključuje raziskovalka Tara Beattie z univerze Strathclyde.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.