
Bolezni se požvižgajo na načrtovane počitnice in druge aktivnosti, še posebej poleti pa se rade pojavijo težave zaradi vnetja sečnega mehurja. Ta nadloga, ki pogosteje pesti ženske, se po besedah Bojana Štrausa, vodje ambulante oddelka za urologijo Kirurške klinike, najpogosteje pojavi v vročih dneh, ko spijemo premalo tekočine. Zaradi tega se mehur "manj spira", nič kaj ugodno pa na vnetje mehurja pri ženskah ne vpliva uriniranje v morju ali jezeru.
Prvi znaki vnetja so pogosto in pekoče uriniranje, smrdeč in temen urin ter bolečine v spodnjem delu trebuha, ki se jih največkrat pripiše bolečim jajčnikom. "Zdravniško pomoč je dobro poiskati, kadar so bolečine močne, nikakor pa ne smemo zanemariti krvavega urina," pove Štrus, ki dodaja, da je zdravljenje z antibiotiki večinoma uspešno. Običajno zdravljenje vnetja mehurja traja od sedem do deset dni.
Značilno za vnetje mehurja je tudi, da se običajno pojavi večkrat. Takrat je potrebno dolgotrajnejše antibiotično zdravljenje, tudi po več mesecev v zelo nizki dozi.
Stroka pa pravi, da si pri začetnih težavah vnetja mehurja lahko pomagamo tudi sami. Na sluznico mehurja namreč nadvse ugodno vpliva brusnični čaj oz. čaji za ledvice in mehur, priporočljivo pa je tudi, da popijemo več tekočine kot običajno.
"Na splošno ženskam priporočamo, da veliko pijejo (dnevno od 1,5 do 2 l tekočine) in se tako varujejo pred vnetjem mehurja, saj je nujno spiranje bakterij iz sečnega mehurja s samim pretokom urina," še svetuje Štrus, ki opozarja, da če ne pijemo dovolj, je naš sečni mehur idealen za razmnoževanje raznih bakterij, ki povzročajo vnetja sečil.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.