V raziskavi, ki je bila objavljena v ameriški strokovni reviji Journal of the American College of Sports Medicine, povzel pa jo je CNN, so strokovnjaki ugotavljali, kakšni so slabi učinki dlje časa trajajočega sedenja. Na koncu pa so na podlagi ugotovljenega predlagali tudi rešitve, kako te učinke izničiti.
"Že dlje časa vemo, da sedenje lahko poveča tveganje za kronične bolezni, kot so diabetes, bolezni srca in določene tipe raka, a do zdaj nihče ni predlagal, kako lahko slabe učinke sedenja zmanjšamo. Tako kot ljudje vedo, koliko zelenjave in sadja je priporočljivo pojesti, tako bi morali poznati tudi načine, s katerimi se lahko bojujejo proti škodljivim posledicam sedenja," je dejal Keith Diaz, vodilni avtor študije.
Zakaj točno je sedenje tako slabo, še ni jasno, a znanstveniki domnevajo, da so telesne mišice pomembne pri reguliranju ravni krvnega sladkorja in ravni holesterola. A če človek preveč časa sedi, mišice nimajo priložnosti, da delujejo v svojih polnih zmožnostih.
Zato raziskovalci trdijo, da je treba prekiniti cikel sedenja. Vsake pol ure naj si posameznik vzame pet minut odmora in naredi nekaj korakov. Pri tem ni važno, da hodimo hitro, cilj je le, da se premikamo.
Če pa se vam pet minut na vsake pol ure zdi preveč, strokovnjaki ponujajo tudi alternativo. Telesu bo dobro dela že minuta hoje na vsako uro.
V študiji so sodelovali zdravi odrasli, profesor Matthew Buman pa meni, da bi bili pozitivni učinki še bolj vidni pri posameznikih, ki trpijo za katero izmed kroničnih bolezni.
Zakaj bi moral šef kratke odmore odobriti?
"Danes je posameznik, ki vstane od delovne mize, stigmatiziran, saj njegovi sodelavci domnevajo, da takšen posameznik ne dela," je dejal Diaz. Diaz meni, da si moramo kljub stigmam prizadevati za pravico do kratkega odmora, saj rekreacija ne vpliva pozitivno le na posameznika, ampak tudi na celoten delovni proces.
"Zdrav zaposleni je bolj produktiven zaposleni," meni. Poleg tega so raziskovalci v študiji ugotovili, da kratki rekreativni odmori niso ugodni le za fizično zdravje, ampak se posameznikom zmanjša tudi raven utrujenosti, poveča pa se produktivnost.
Nekateri delodajalci so se na izzive sedenja odzvali s stoječimi delovnimi mizami, a Diaz meni, da to ni najboljša rešitev. "Nisem prepričan, da obstaja kakšen trden znanstveni dokaz, ki dokazuje, da je stanje boljše kot sedenje. Skrbi me, da ljudje napak mislijo, da so zaradi uporabe stoječih miz bolj zdravi. V resnici pa morda stoječe mize morda niso nič boljše od običajnih," je skeptičen vodja raziskave.
Fitnes strokovnjakinja Dana Santas pa meni, da poleg hoje obstajajo tudi drugi načini učinkovite rekreacije. Sama predlaga počepe, če pa imamo možnost, pa naj si vzamemo kar plesni odmor. "Glede na to, da večina pesmi traja tri minute, lahko negativne učinke sedenja izničimo kar s plesom," je povedala.
Za ljudi na invalidskih vozičkih pa fitnes strokovnjakinja predlaga raztezanje rok, bokov in nagibanje iz vozička. "Glavno sporočilo je torej, da se razgibavamo po svojih zmožnostih in tako pogosto kot nam to le dopušča delovno okolje," je zaključila.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.