
Strokovnjaki uporabljajo otroško risbo kot eno izmed pomožnih sredstev pri ugotavljanju njegovega razvoja, njegovih konfliktov in težav. Z risbo pogosto izrazi tisto, česar z besedami ne zna ali ne more. V takih primerih ima torej risba diagnostični in terapevtski pomen. Pravijo tudi, da otrok ničesar ne nariše naključno in vse, kar ustvari, ima nek pomen. Lahko rečemo, da otrokova risba nikoli ne laže. Otrok jo dojema tako, kot čuti – kaj pa odrasli? Največkrat ne razumejo skritega pomena male umetnine.
Čečkanje
Otrok najprej »riše« tako, da vleče svinčnik po papirju. Črte, ki jih naredi, imajo obliko nepravilnih krogov in so izraz otrokove motorike. Za otroka je na tej stopnji risanje pomembno kot igra ali gibanje.
Glavonožec
Glavonožec je otrokova prva upodobitev človeške figure. Malček nariše krog, iz katerega potegne poljubno število črt, lahko so vodoravne ali navpične. V notranjosti kroga nariše nekaj manjših krogov za oči, nos in usta. Prvi glavonožci se pojavijo okrog tretjega leta otrokove starosti.
Več o otroški risbi pa tukaj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.