
Ošpice so znova v Evropi. Leta 2007 je bilo 7073, lani pa skoraj 16.000 obolelih. V Sloveniji je bilo nekaj primerov, v BiH je več žarišč. V Berlinu je več kot tisoč obolelih, na Hrvaškem je okoli 160 okuženih, predvsem iz Zagreba, Slavonije in Istre. Prvi sum so danes zabeležili še v Splitu pri 13-letnici, ki ni bila cepljena.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bilo v letih 2014 in 2015 v Kirgizistanu, BiH, Rusiji, Gruziji, Italiji, Nemčiji in Kazahstanu več kot 22.000 primerov ošpic. Od leta 2005 so o primerih ošpic poročali še iz Avstrije, Belgije, Danske, Francije, Italije, Švice in Velike Britanije.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da gre za zelo resno bolezen, ki pogosto doživijo višek v prvih poletnih mesecih. So šestkrat bolj nalezljive kot gripa, eden od petih okuženih ima lahko zaplete, kot so okužba ušes, pljučnica, gluhost, vnetje možganov ali celo smrt.
Unicef ob evropskem tednu cepljenja poziva oblikovalce politik, zdravstvene delavce, starše in skrbnike, da pospešijo in okrepijo cepljenje proti ošpicam. "V zadnjih desetletjih smo v naši regiji dosegli visoko precepljenost in občutno nižjo smrtnost otrok," je v sporočilu za javnost zapisala Unicefova regijska direktorica za Evropo in Srednjo Azijo Marie-Pierre Poirier.

"Vseeno bo treba narediti še veliko. Ponavljajoči se izbruhi ošpic in visoko tveganje za okužbo s poliovirusom v nekaterih državah v regiji predstavljajo resno opozorilo, da precepljenost še zdaleč ni zadostna," je dodala. S cepljenjem proti nevarnim otroškim boleznim, kot so ošpice, pljučnica in diareja, po podatkih Unicefa vsako leto rešimo dva do tri milijone otroških življenj.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.