
"Prepoved vzgajanja zarodkov je ovirala raziskave, ki bi lahko pomagale pri zdravljenju bolezni," je sporočila nizozemska vlada. Gojenje zarodkov v laboratorijih bo sicer še vedno dovoljeno le pod določenimi pogoji in le za določene namene. Takšne zarodke bodo namreč lahko uporabljali le pri raziskavah neplodnosti, tehnik umetne oploditve ter dednih ali prirojenih bolezni.
Nova zakonodaja na tem področju bo sicer še vedno obdržala pravilo, po katerem morajo vsak človeški zarodek, ki ga uporabljajo v laboratorijih, uničiti v dveh tednih po oploditvi. To pravilo uporablja več držav, da bi se izognili razpravam, kdaj gre pri zarodku za vzorec tkiva oziroma kdaj ga že dojemamo kot človeško bitje.
Gojenje človeških zarodkov v laboratorijih sicer že ves čas vzbuja etične pomisleke v strokovni in laični javnosti. Velika Britanija je letos odobrila prvo raziskavo, v kateri bodo gensko spreminjali človeški zarodek. Kitajski raziskovalci pa so sporočili, da so že lani spremenili genetski zapis pri človeškem zarodku, kar je povzročilo vročo razpravo v znanstvenih krogih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.