Ljudje z dna družbenoekonomske lestvice po podatkih raziskave projekta Lifepath, ki ga financira Evropska komisija, lahko živijo v povprečju do dve leti manj kot tisti premožnejši.
Raziskava postavlja družbeni status kot dejavnik večjega tveganja za bolezni in prezgodnjo umrljivost pred alkohol in debelost in je skoraj izenačen s tveganjem, ki ga predstavlja fizična neaktivnost, pravijo raziskovalci projekta.

Nižji družbeni status v povprečju zniža življenjsko dobo za 25 mesecev, zloraba alkohola pa za šest in debelost za osem mesecev, so povedali. Diabetes predstavlja tveganje za štiri leta, kajenje pa za skoraj pet let krajše življenje.
Raziskava je prvi poskus primerjave zdravstvenega tveganja zaradi družbenoekonomskih dejavnikov z drugimi "spremenljivimi" dejavniki, so dodali raziskovalci, rezultati pa veljajo predvsem za države z visokim bruto domačim proizvodom.
Kajenje, uživanje alkohola in fizična neaktivnost so že tarča sprememb nacionalnih in svetovnih oblikovalcev zdravstvene politike, poleg njih pa bi morali upoštevati tudi družbenoekonomski status, je prepričana vodilna avtorica projekta Silvia Stringhini z univerzitetne bolnišnice v švicarskem mestu Lausanne. Ta je po mnenju raziskovalcev namreč eden najmočnejših dejavnikov napovedovanja prezgodnje umrljivosti po svetu.
Raziskava zajema podatke iz 48 predhodnih študij in vključuje 1,7 milijona ljudi iz sedmih držav - Avstralije, Velike Britanije, Francije, Italije, Portugalske, Švice in ZDA. Raziskovalci sicer priznavajo, da je bila raziskava omejena z dejstvom, da so kot edini kriterij družbenoekonomskega statusa upoštevali poklic.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.