
Znanstveniki v Londonu so razvili način za nebolečo zdravljenje zob. Kot pravijo, bomo lahko s pomočjo tega kmalu rešeni zoprnega in bolečega vrtanja, prav tako pa ne bo potrebe po uporabi injekcije. Odkrili naj bi namreč recept, po katerem je mogoče zobe spodbuditi k hitrejšemu samodejnemu obnavljanju.

Novo tehniko obnavljanja zob so po pisanju časnika The Guardian razvili na londonskem Kraljevem kolidžu. Običajen postopek, v katerem zobozdravnik zobno gnilobo odstrani z vrtanjem, votlino napolni z zdravili in kompozitno smolo ali pa z amalgamom – zlitino živega srebra s kovinam, naj bi nadomestilo novo zdravilo EAER (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation), ki pospešuje naravno gibanje kalcija in fosfatovih mineralov v poškodovan zob.
S pomočjo šibkega električnega toka bi zob napolnili z minerali
Kot postopek zdravljenja opisuje profesor Nigel Pitts, je v prvi fazi potrebna neboleča priprava poškodovanega dela sklenine, nato pa se v drugi fazi posega s pomočjo šibkega električnega toka omenjene minerale potisne v predel zoba, ki potrebuje sanacijo. Kot ocenjuje, bi lahko nov način zdravljenja pričeli uporabljati v roku treh let. "Dosedanje zdravljenje zob ni bilo ravno najboljše. Ko zdravimo zob s tem, da ga zapolnimo z zobno zalivko, se s tem zanj prične cikel vrtanj in ponovnih polnenj, nenazadnje pa nam na koncu obnova zoba spodleti," pravi. "Ne le, da je naša naprava bolj prijazna do pacientov in njihovega zobovja, pač pa tudi stroški ne bodo višji od sedanjih," ocenjuje in dodaja, da bodo z novo tehniko odstranjevanja in preprečevanja zobne gnilobe naši zobje bolj beli. "Napravo je mogoče uporabiti tudi za beljenje zob," je prepričan.
S pomočjo škotskega podjetja, ki se ukvarja s tržnimi raziskavami, zdaj iščejo vlagatelje, ki bi podprli razvoj EAER.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.