Sezonski alergijski nahod se pojavlja v času od zgodnje pomladi do pozne jeseni, odvisno, na kaj je otrok alergičen. O težavah in zdravljenju smo se pogovarjali z dr. Majo Skerbinjek Kavalar iz alergološke ambulante za otroke in mladostnike v Mariboru.
Kaj je seneni nahod in zakaj ga tako imenujemo?
Alergijski nahod je posledica preobčutljivosti za snovi iz okolja, torej alergenov, ki jih človek vdihuje. Prizadete so sluznice zgornjih dihalnih poti, nos in obnosne votline, včasih tudi oči. Nastopa kot samostojna bolezen, lahko pa spremlja druge alergijske bolezni, kot so astma, atopijski dermatitis in nutritivna alergija.
Kateri alergeni najpogosteje povzročajo težave?
Alergeni so lahko pršice, dlaka domačih živali in plesni, ti povzročajo alergijske simptome vse leto in so vzrok za celoletni alergijski nahod. Temu pravimo persistentna oblika. Sezonski alergijski nahod pa je posledica alergije v določenem obdobju, na primer v času cvetenja dreves, trav ali plevelov. Pravimo mu intermitentna oblika nahoda.
Ali ima bolnik lahko težave z obema oblikama alergijskega nahoda?
Da. Bolnik ima lahko obe obliki. Težave ali simptomi alergije pa se lahko iz sezone v sezono spreminjajo in prehajajo od blagih simptomov v hude in obratno. Glede na prizadetost sluznic in stopnjo težav nastopata obe obliki z blagimi simptomi, zmernimi in hudimi simptomi.
Več si preberite tukaj.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.