O tem, da je sonce nevarno, je bilo napisanega že veliko. Zdaj pa je raziskava pokazala, da redno sončenje ne samo povečuje verjetnost za kožnega raka, pač pa nas lahko tudi zasvoji.
Kronično izpostavljanje ultravijoličnim žarkom namreč sprošča endorfine, t.i. hormone sreče, ki so regulatorji bolečine in naravna droga. Sproščajo se na biološko enak način kot močni opijati v npr. heroinu ali morfiju.
Znanstveniki so raziskavo izvedli na laboratorijskih miših, ki so jim obrili hrbte in jih šest tednov dnevno obsevali z UV žarki. Ravni endorfinov so mišim narasle v enem tednu. Ker je biološki odziv njihove kože na UV žarke zelo podoben človeškemu, so znanstveniki prepričani, da te ugotovitve veljajo tudi za ljudi.
"Redno izpostavljanje obsevanju z UV žarki je pri miših privedlo do fizične odvisnosti in vedenja, značilnega za zasvojenost. Ko so zaužile zdravilo, ki blokira aktivnost endorfinov, so živali celo začele kazati fizične znake pomanjkanja s tresenjem," so zapisali v reviji Cell.
"Gre za nevaren in adiktiven način delovanja," je dejal dermatolog David Fisher iz splošne bolnišnice v Massachusettsu in profesor medicine na Harvardu, ki je raziskavo vodil. Možnost kožnega raka v teoriji lahko zmanjšamo s tem, da se izogibamo soncu, najnovejša teorija pa zdaj pomaga pojasniti, zakaj ljudje kljub vsem nevarnostim še vedno hodijo na plaže in se sončijo. "Zavestno izpostavljanje soncu vodijo vplivi, ki so močnejši od želje po prijetni igri frizbija na vrtu. Takšno vedenje motivira nekaj drugega," je dejal.
Izpostavljanje ultravijoličnim žarkom tako na naravnem kot umetnem soncu v solarijih je rizično za kožnega raka, zadnjih 30 let pa število teh primerov samo še narašča. Po podatkih ameriškega Združenja onkoloških bolnikov v letu 2014 pričakujejo, da bo za to boleznijo zbolelo 76.000 ljudi, umrlo pa 9.700. Sončni žarki prav tako povzročajo hitrejše staranje kože v obliki gubic, povešene kože in rjavih znamenj.
John Overstreet, direktor Združenja ponudnikov solarijev, je ob tem povedal, da so znanstveniki povsem zanemarili pozitivne učinke ultravijoličnih žarkov, kot je nabiranje za kožo potrebnega vitamina D. "Treba je poudariti tudi, da mora biti nekaj, kar imenujemo zasvojenost, ugotovljeno na masovnih primerih. Zelo malo verjetno je, da lahko iz te raziskave potegnemo takšne zaključke. Z marsičem lahko pretiravamo, pa to še ne pomeni, da smo od tega odvisni," je dejal.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.