Raziskava, ki so jo opravili strokovnjaki univerze v Michiganu, je pokazala, da imajo delavci radi konstanto v odnosu nadrejeni – zaposleni.
Strokovnjaki so primerjali tri skupine: v prvi so bili delavci, ki so imeli nadrejenega, ki je bil do njih ves čas enako korekten in profesionalen. Delavci so se ob njem dobro počutili.
V drugi skupini so bili delavci, ki so imeli nadrejenega, ki je bil ves čas nesramen. Delavci so se počutili slabo.
In kdo se je počutil najslabše? Delavci, ki niso vedeli, kaj jih čaka: šef, ki je enkrat zelo prijazen in pošten do njih, drugič pa jih nadira in se vede neprofesionalno. Delavci so zmedeni in zelo nesrečni. Pri njih so raziskovalci namerili največjo stopnjo stresa.
Študija je pokazala, da bi ti delavci raje imeli nadrejenega, ki je do njih ves čas nesramen in neprofesionalen, kot pa šefa, ki niha.
Študija je bila opravljena s pomočjo 160 študentov, ki so se vživeli v vloge delavcev, prav tako pa so strokovnjaki izbrali 95 resničnih delavcev, ki so jih testirali.
Glavni raziskovalec Fadel Matta je poudaril, da je najboljša možnost ta, da so nadrejeni do svojih zaposlenih prijazni in korektni. Stres, ki ga doživljajo tisti, ki ne vedo, kaj lahko pričakujejo od svojega nadrejenega, je velik, posledice pa dolgotrajne. Ob tem ne trpijo le zaposleni, temveč tudi podjetje, saj se produktivnost ob takšnih šefih zmanjša.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.