Medicinska sestra na ljubljanski pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je zbolela za ošpicami. Kot so nam pojasnili v UKC, širše nevarnosti ni, so pa nova pojavljanja te bolezni "nenavadna".
Kot so poročali v oddaji 24UR, je medicinska sestra ošpice dobila od malega necepljenega bolnika pred 10 oz. 14 dnevi, vse odtlej pa delala na kliniki. Vodstvo klinike se je zdaj vso noč trudilo in tudi s pomočjo policije iskalo vse necepljene male paciente zadnjih dni. Potrkali so na vrata okoli 100 družin, jim vzeli kri, jih cepili oz. jih po najboljših močeh ustrezno zaščitili. Zdaj upajo, da so epidemijo pravočasno preprečili.
Gre za še eno od novih pojavljanj te bolezni pri nas potem, ko pri nas virus ošpic že dlje časa ni krožil. Slovenija namreč relativno dobro obvladuje ošpice z visokim deležem cepljenih proti ošpicam. Tako se ošpice pri nas več let sploh niso pojavljale, v zadnjih letih pa se je pojavilo nekaj vnesenih primerov ošpic, ki pa niso povzročile večjih izbruhov.
Simptomi ...
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, za katero je značilna vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu, traja štiri do sedem dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek.
Inkubacijska doba pri ošpicah znaša okoli 10 dni. Bolniki postanejo kužni štiri dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužni do štiri dni po pojavu izpuščaja.
Zadnji izbruh je bil povezan z razstavo psov
Ošpice so v Sloveniji veljale za iztrebljene do leta 2009, ko so se začele spet pojavljati. Od lani je primerov veliko več, podobno kot drugod po svetu. Ob zadnjem izbruhu ošpic pri nas konec lanskega leta, povezanem z mednarodno razstavo psov v Šempetru pri Gorici, se je okužilo več kot 40 ljudi. Med obolelimi so bili večinoma odrasli, pa tudi pet otrok, starih od šest mesecev do enajst let. Ti otroci niso bili cepljeni proti ošpicam.
Cepljenje
V Sloveniji je bilo obvezno cepljenje proti ošpicam uvedeno leta 1968. Drugi odmerek je bil uveden v program že v letu 1974 oziroma leta 1978. Od leta 1990 pa so otroci praviloma cepljeni proti ošpicam z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, prvi odmerek prejmejo ob dopolnjenih 12 mesecih, drugega pa ob vstopu v šolo.
Kot pouzdarjajo na NJIZ, je cepljenje edina učinkovita zaščita pred ošpicami. Priporočajo ga vsem, ki ošpic niso preboleli ali niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva. Tri dni po stiku z okuženo osebo se je sicer še mogoče cepiti in s tem zagotoviti zaščito pred okužbo. Cepiti je možno, če oseba nima visoke vročine ali drugih hujših bolezenskih znakov.
Zaradi polemike o (ne)škodljivosti cepiv, medtem tako pri nas kot po Evropi narašča število staršev, ki svojih otrok ne cepijo. Strokovnjaki pravijo, da bo prenizek odstotek cepljene populacije pripeljal do novih izbruhov izkoreninjenih bolezni, hude izbruhe ošpic so med drugim v zadnjem času beležili v številnih evropskih državah, tudi v Nemčiji in na Hrvaškem. 18-mesečni otrok je v Nemčiji tudi umrl.
KOMENTARJI (484)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.