"Pionirski dosežek, ki je uspel celotni ekipi, je omogočilo najbolj nesebično dejanje, ki ga lahko en človek naredi za drugega – darovanje organov,“ je dejala vodja bolnišnice Betsy Nable. Wiens po operaciji ne bo več izgledal tako kot prej, a tudi darovalcu ne bo podoben, je povedala. Kdo to je, pa ni želela razkriti.
Wiensa je leta 2008 zadel električni kabel, ki je bil pod visoko napetostjo, in mu povsem izmaličil obraz. Zdaj se zanj spet začenjajo boljši časi, čeprav bodo globoke brazgotine ostale za vedno. "Odločen je, da bo okreval in da bo nekaj napravil iz svojega življenja,“ je dejal njegov dedek Del Peterson.
V bolnišnici Brigham and Women's, ki je del harvardske šole za medicino, so sicer že opravili delno presaditev obraza, to pa je prva popolna ne le v tej bolnišnici, ampak v celotnih Združenih državah. Na podoben poseg čakata še dva pacienta. Ena od njiju je Charla Nash, ženska iz Connecticuta, ki ji je prijateljev šimpanz leta 2009 v napadu iznakazil obraz.
Prvo delno presaditev obraza so v ZDA opravili decembra 2008, in sicer na kliniki v Clevelandu. Pacientki Connie Culp, ki je bila ranjena v strelskem incidentu dobra štiri leta prej, so takrat presadili 80 odstotkov obraza.
Sicer pri tovrstnih operacijah prednjačijo evropske bolnišnice. Prvo uspešno delno presaditev obraza so namreč opravili v Franciji leta 2005, prvo presaditev celotnega obraza pa lani v Španiji.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.