
Blizu 90 odstotkov Azijcev, ko konča šolanje, trpi zaradi kratkovidnosti, je pokazala nedavna raziskava. Gre za očesno napako, pri kateri se žarki svetlobe, ki vstopijo v oko, lomijo pred mrežnico. Ljudje s kratkovidnostjo vidijo dobro bližnje predmete, oddaljene pa zamegljeno.
Kot je povedal vodja raziskave profesor Ian Morgan, se je v Aziji zgodilo nekaj zelo nenavadnega, saj je število kratkovidnih v zadnjih dveh desetletjih z okoli 20 odstotkov zraslo na več kot 80, skoraj 90 odstotkov mladih odraslih. Gre za velik zdravstveni problem, je še dodal Morgan. Še posebej so zaskrbljujoče številke tistih, ki trpijo zaradi visoke kratkovidnosti, pri kateri je dioptrija višja od minus 6. Prizadetih je od 10 do 20 odstotkov študentov v azijskih mestih. Okvara lahko celo vodi v slepoto.
Za težave je prišlo zaradi več vzrokov – od predanosti študiju do pomanjkanja zunanje svetlobe. Morgan je pojasnil, da številni otroci v jugovzhodni Aziji preživijo ure in ure ob učnem gradivu tako v šoli kot doma. To povzroča močan pritisk na oči; da bi ohranili zdrave, pa oči dnevno potrebujejo vsaj dve ali tri ure naravne svetlobe.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.