Kožni rak je najpogostejša oblika raka na svetu. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so zato v okviru projekta Cancer Control Europe (www.cancercontrol.eu) pričeli s kampanjo proti kožnemu raku Skinmama.
S kampanjo želijo pri mladih spodbuditi zanimanje za primarno preventivo in samopregled kože. Poleg tega jim želijo ponuditi čim več informacij, da bodo lahko ocenili lastno tveganje ter da bodo znali prepoznati tvegano vedenje glede kožnega raka ter jim posredovati navodila za samopregled kože. To lahko storijo s pomočjo spletne strani, nagradne igre in testa. Ker je kampanja namenjena mladim znotraj celotne EU, je stran v angleškem jeziku.
Idealiziranje zagorele polti
Na inštitutu namreč ocenjujejo, da je zaradi idealiziranja zagorele polti ter slabega poznavanja vplivov delovanja UV sevanja in možnih škodljivih posledic na zdravje potrebno med mladimi dvigniti ozaveščenost.
Mladi so namreč slabo seznanjeni z možnimi škodljivi učinki. Skrb za dosledno in pravilno zaščito kože pred UV sončnim sevanjem bi morala postati sestavni del zdravega življenjskega sloga vsakega mladostnika, menijo na inštitutu.
Dijaki zelo slabo poznajo slabe učinke solarija in tudi nevarnost sončnega sevanja
Rezultati spletne ankete, ki so jo na inštitutu izvedli spomladi 2015 o odnosu dijakov srednjih šol v Sloveniji do zagorelosti in uporabe solarijev, je pokazala, da se dijaki ne zavedajo nevarnosti sončenja in uporabe solarija. Več si preberite tukaj.
Maligni melanom je 7. najpogostejši rak v Sloveniji, nemaligni pa celo najpogostejši rak pri nas
Maligni melanom je 7. najpogostejši rak v Sloveniji, nemaligni pa celo najpogostejši rak pri nas. Kot so zapisali na inštitutu, maligni melanom predstavlja med 5 in 10 odstotkov vseh kožnih rakov. Letno zboli skoraj 500 ljudi, umre pa jih nekaj več kot 100. Število zbolelih se vsako leto poveča za 4 odstotke. Bolezen je nekoliko pogostejša v osrednji in zahodni Sloveniji. Bistvenih razlik pa spolu ni. Zbolevajo že mlajši od 30 let, se pa tveganje zvišuje s starostjo. Kožni melanom najpogosteje vznikne na trupu in okončinah. Prognoza melanoma je dobra, če se ga odkrije zgodaj, še preden se razširi v bezgavke ali oddaljene organe. Bolniki z omejeno boleznijo preživijo 5 let po diagnozi v več kot 90 odstotkih.
Nemelanomski kožni rak pa je najpogostejši rak med vsemi raki v Sloveniji. Letno v Sloveniji zboli okrog 2000 oseb. Število zbolelih se vsako leto poveča za 2 odstotka. Bolezen je najpogostejša v osrednji Sloveniji, na Primorskem in v Prekmurju. Ker ta rak ne zaseva, je umrljivost majhna - letno zabeležijo okrog 30 smrti. Zbolevajo predvsem starejši, v skupini nad 80 let zboli 650 oseb na 100.000 prebivalcev. Bolezen se v dveh tretjinah primerov pojavi na glavi in vratu, redkeje na trupu in le izjemoma na okončinah, so še zapisali na inštitutu za javno zdravje. Več si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.