Izvorne ali matične celice zaradi njihovih obnovitvenih sposobnosti uporabljajo za zdravljenje levkemije ter nekaterih drugih vrst raka in krvnih bolezni. Znani viri teh čudežnih celic so popkovnična kri, kostni mozeg ter sporni človeški zarodki. Leta 2003 pa je ameriški raziskovalec dr. Songtao Shi nepričakovano odkril, da se matične celice nahajajo tudi v mlečnih zobeh.

Storitev ni poceni
Od tega odkritja so se že marsikje pojavila podjetja, ki ponujajo tudi pridobivanje matičnih celic iz mlečnih zob in njihovo shranjevanje. Vendar to nikakor ni poceni. Starši morajo za odvzem celic iz zoba plačati več kot 1.000 evrov, nato pa še 100 evrov letno za shranjevanje.
Jim Curtis, generalni direktor britanskega podjetja, ki to storitev nudi, pravi, da običajno uspejo že iz prvega zoba dobiti zadostno količino celic. Če jim to ne uspe, so nadaljni poskusi brezplačni, nikoli pa jim starši še niso morali poslati več kot štiri zobe. Pravi, da lahko celice pri minus 170 stopinjah preživijo tudi več kot 20 let, do takrat pa lahko pričakujemo, da bo znanost napredovala že dovolj, da bo znala te celice tudi uporabiti.

Prežijo na prestrašene starše
Dr. Elizabeth Hill, vodilna svetovna strokovnjakinja na področju biotehnologije, je glede takšnih storitev skeptična. Ni povsem prepričana, da bodo danes shranjene celice iz mlečnih zob v prihodnosti koristne. Skrbi jo, da podjetja, ki takšne storitve nudijo, le prežijo na neutemeljene bojazni staršev, da se bo njihovemu otroku nekega dne pripetilo nekaj hudega.
Po drugi strani pa strokovnjaki pravijo, da s tem ni nič narobe. “Morda bodo ravno matične celice iz mlečnih zob vašemu otroku nekega dne rešile življenje. Znanost napreduje in nekega dne jih bo znala pravilno uporabiti.“
Preberite si še o tem, kako je popkovnična kri pri tri in polletni deklici premagala cerebralno paralizo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.