Da bi preprečili morebitne okužbe z legionelo in gastrointestinalne okužbe, na koprskem zavodu za zdravstveno varstvo šole in vrtce pred začetkom šolskega leta pozivajo, naj izperejo interne vodovodne sisteme. Področje varovanja pred okužbami z legionelo bi morali sistemsko urediti, je poudaril biolog Gorazd Pretnar.
Voda v ceveh internih vodovodov šol in vrtcev je v času šolskih počitnic stala, zaradi visokih dnevnih temperatur se je tudi ogrela. Različni mikroorganizmi so imeli tako dovolj časa za razmnoževanje in so lahko prisotni v ceveh hišnih vodovodov, je pojasnil direktor zavoda Milan Krek.
S koprskega zavoda za varovanje zdravja so vsem šolam v regiji predlagali izvedbo preventivnih ukrepov pred morebitnimi okužbami. Svetujejo izpiranje vodovodnih sistemov, s čimer bodo staro vodo izprali iz sistema. Tam, kjer so prisotni toplovodni sistemi, svetujejo izvedbo toplotnih šokov. Odziv šol bodo v prihodnjih dneh preverili tudi pristojni inšpektorji.
Navodila za vse šole
Na zavodu si želijo, da bi informacija o potrebnosti izvajanja preventivnih ukrepov dosegla tudi ostale šole po Sloveniji. Pričakujejo tudi, da bodo pristojni na nacionalni ravni izdelali navodila šolam, kako naj pravilno in učinkovito poskrbijo za varovanje pred okužbami čez vse leto. Med obiski na terenu namreč ugotavljajo, da so predvsem sistemi toplovodne napeljave narejeni tako, da omogočajo ugodne razmere za razrast legionele.
"Direktorat za javno zdravje na ministrstvu za zdravje je tisti, ki bi moral sprejemati sistemske odločitve in jih zapisati v zakonski ali podzakonski obliki. Vsem bi bilo lažje, tako inšpektorjem za zdravje kot nam zavodom," je poudaril Pretnar. Šele sistemska zakonodaja bi po njegovem mnenju omogočila celotno obvladovanje legionele.
Bati se je treba predvsem pljučnice
Zdravniki se pri okužbah z bakterijo legionela bojijo predvsem pljučnice, ki jo je brez dodatne diagnostike nemogoče ločiti od ostalih pljučnic. Pljučnico lahko spremljajo visoka telesna temperatura do 40 stopinj, zmedenost, driska in gastrointestinalne težave.
Bolezen, ki jo lahko spremljajo hudi zapleti, lahko ima dolgoročne posledice, kot so slabši spomin in pljučna fibroza. Pri zdravih ljudeh je smrtnost zaradi pljučnice približno desetodstotna, pri ljudeh z okvarjenim imunskim sistemom pa do 50-odstotna.
Med otroki je legioneloza sicer manj prisotna, po podatkih iz ZDA je med vsemi obolelimi od štiri do pet odstotkov otrok in mladih do 24 let.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.