''Ljudje večkrat pravijo, da so klopi najnevarnejše 'zveri' v Sloveniji, nekateri pa si zaradi njih ne upajo več v gozd. Pretiran strah pred boleznimi, ki jih prenašajo – pri nas sta najbolj znani in pomembni limska borelioza in klopni meningoencefalitis, je odveč. Potrebna pa sta previdnost in ustrezno ukrepanje,'' so ob začetku sezone klopov sporočili z ministrstva za zdravje.

Delo in sprehodi v gozdu pomenijo določeno tveganje za bolezni, ki jih prenašajo, ''vendar ima bivanje v naravi številne pozitivne učinke, ki nevarnost zagotovo odtehtajo. Obenem je možnost, da po vbodu zbolimo, razmeroma majhna, ker niso okuženi vsi klopi, ker je okužba tudi v primeru vboda okuženega klopa redka, in ker le del oseb za okužbo tudi zboli,'' je pojasnil dr. Franc Strle s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.
Da bi tveganje še zmanjšali, se pred odhodom v naravo primerno oblecite. Telo naj bo čim bolj pokrito. Hlače naj bodo dolge, s hlačnicami v obuvalu, srajca z dolgimi in zapetimi rokavi, oblačila pa svetle barve, saj na njih lažje opazimo klope. Razpršila niso povsem zanesljiva in praviloma delujejo kratek čas. ''Sredstva so tudi potencialno škodljiva, še posebno ob pogosti in nepravilni uporabi,'' opozarja dr. Strle.
Če pa klopa dobimo, ga čim prej odstranimo. Vsak naj si ga odstrani sam, ''saj njihovo odstranjevanje ni naloga zdravstvene službe oziroma je le v izjemnih primerih, ne more biti razlog za obisk ambulante ob 3. uri ponoči in ni razlog za kirurški poseg''. Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo. ''Če to naredimo sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če rilček ostane v koži, za prenos okužbe s klopa na človeka sicer ni nevarno, lahko pa rilec in del telesa v koži povzroči ognojitev. V redkih primerih delčka klopa, ki ostane v koži, z enostavnimi postopki ne uspemo odstraniti, vendar to ni in ne sme biti razlog za kirurški poseg. V takih primerih je najbolje počakati in odstranitev preložiti za nekaj ur oziroma na naslednji dan.''
''Nekateri skušajo odstraniti klopa tako, da ga vrtijo v smeri urnega kazalca ali v nasprotni smeri, drugi kanejo na klopa kapljico olja ali sline. Ti načini odstranjevanja so uspešni predvsem v primerih, ko so klopi prisesani razmeroma kratek čas, manj uspešni od odstranjevanja s pinceto pa, ko jih odkrijemo kasno in so zariti globoko v kožo,'' je še pojasnil dr. Strle.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.