Francoski zdravniki se lahko pohvalijo z novim dosežkom. Uspela jim je operacija na petmesečnem plodu v maternici, ki je imel odprto hrbtenico ali spino bifido. Kot poročajo pariški mediji, je operacijo izvedla francoska kirurginja Jean-Marie Jouannic v pariški bolnišnici Necker letos poleti. Gre za prvi takšen poseg v Franciji.
Starša deklice sta med ultrazvočnim pregledom ugotovila, da ima deklica spino bifido, stanje, ko se otrokova vretenca ne izoblikujejo popolno, del hrbtenice pa je nezaraščen. Do te telesne hibe pride zaradi kombinacije genetskih in zunanjih dejavnikov, v večini primerov pa takšna hiba pri otrocih povzroča težje gibalne težave, poškodbe možganov in druge živčne okvare.
V bolnišnici so staršema ponudili operacijo, ki pa je zelo rizična, saj obstaja velika možnost, da pride do predčasnega poroda in zaradi tega tudi do smrti ploda. Starša sta se odločila za poseg, operacija pa je trajala dobri dve uri. Kirurginja je zarezala v materin trebuh, skozi vse plasti do ploda, ki je moral biti ves čas posega z obrazom v plodovnici, da ne bi samostojno zadihal in bi se sprožil porod. Kirurgi so zaprli mesto, kjer je bila hrbtenica odprta, že deset dni po posegu pa so se bistveno izboljšale možganske funkcije ploda. "Deset dni po operaciji so možganske abnormalnosti povsem izginile," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejala Jouannicova. "Neverjetno je, da smo lahko zaščitili možgane te deklice in ji omogočili čim bolj normalno življenje," pripoveduje kirurginja.
Zaenkrat takšen poseg opravljajo le v ducat bolnišnicah po svetu. Zaradi vedno boljše diagnostike v prvih mesecih nosečnosti, ginekologi hibo vedno hitreje odkrijejo. Ker se precej otrok rodi s to telesno hibo, je zanimanje za posege veliko.
Podrobnosti operacije so prišle v javnost šele sedaj, saj so v bolnišnici pred objavo počakali na rojstvo deklice. Deklica se je pred desetimi dnevi rodila s carskim rezom, če je takrat ne bi operirali, bi deklica lahko utrpela poškodbe možganov, lahko pa bi imela tudi delno ali v celoti paraliziran spodnji del telesa.
"Kar deset let smo razmišljali in se pripravljali na ta poseg," pripoveduje kirurginja. "Nosečniška diagnostika v Franciji je med najboljšimi na svetu. Večina staršev se je po odkritju, da ima njihov še nerojen otrok spino bifido, odločila za splav, zdaj pa jim ponujamo novo možnost in otroku normalno življenje," pravi Jouannicova, ki poudarja, da otrok s posegom ne bo ozdravljen, pač pa bodo občutno zmanjšali posledice hibe.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.