FIT 24UR

Kdaj bo eNaročanje v celoti zaživelo, še ni jasno, saj vsi izvajalci še niso vključeni v sistem

Ljubljana, 13. 01. 2017 09.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za 15. januar je bilo predvideno, da bo v celoti zaživelo eNaročanje, a se to ne bo zgodilo. Zapletlo se je, ker se nekateri izvajalci zdravstvenih storitev še niso vključili v sistem. Zdravniki bodo zato bolnikom tudi poslej izdajali dve napotnici - elektronsko in papirnato.

eNaročanje je zasnovano tako, da se bodo lahko uporabniki oz. bolniki sami elektronsko naročali na zdravstvene storitve. Glavna pridobitev bo ta, da bodo na enem mestu zbrani izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki določeno zdravstveno storitev izvajajo, točne informacije o dejanskih čakalnih dobah, pri čemer bodo podatki osveženi vsako uro, in hitrejši postopek naročanja. Še vedno pa bodo bolniki, ki niso domači z digitalnim svetom, imeli na razpolago vse "stare" načine eNaročanja, to je po telefonu in osebno.

Zdravnik
Zdravnik FOTO: Thinkstock

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je nosilec projekta, bo eNaročanje državljanom omogočilo boljši pregled nad tem, kdo izvaja zdravstvene storitve v celotni Sloveniji. Na osnovi prikazanih čakalnih dob in prvih prostih terminov, ki so bodo tekoče osveževali, bodo ti dobili možnost, da se bodo lahko naročili na termin pri izvajalcu z najkrajšo čakalno dobo. Termin in izvajalca bodo pod določenimi pogoji lahko tudi spremenili, lahko tudi od doma.

In tudi če državljani ne bodo imeli eNapotnice, na osnovi katere bi se naročili na izvedbo neke storitve, bodo preko portala čakalnih dob vsak trenutek lahko preverili prve proste termine pri vseh izvajalcih zdravstvene dejavnosti za vse storitve, ki jih ti izvajajo.

A kdaj bo eNaročanje v celoti zaživelo - sedaj namreč tisti izvajalci, ki so vključeni v sistem, izdajajo tako elektronsko kot papirnato napotnico -, še ni popolnoma jasno, čeprav se je napovedovalo za nedeljo, 15. januar.

Zapletlo se je namreč pri tem, da se vsem izvajalcem še ni uspelo vključiti v sistem. Kot so pojasnili na NIJZ, je vključevanje in uvajanje sistema eNaročanja potekalo od prenosa rešitev eZdravja z ministrstva za zdravje na NIJZ, torej od začetka decembra 2015. Podroben terminski načrt pa je bil med drugim predstavljen tudi direktorjem slovenskih bolnišnic na sestanku na ministrstvu konec avgusta lani.

Od vseh izvajalcev, ki ponujajo zdravstvene storitve na bolnišnično-specialistični ravni in na terciarni ravni, je bilo namreč konec lanskega leta v sistem eNaročanja vključenih 431 izvajalcev, medtem ko se jih 131 še ni vključilo. To so, kot navajajo na NIJZ, predvsem koncesionarji, med javnimi zavodi pa so trenutno nevključeni še Onkološki inštitut Ljubljana, ter klinični inštitut za radiologijo in klinika za nuklearno medicino na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.

Čeprav je NIJZ nosilec projekta, navajajo, da točnih vzrokov za nevključenost posameznih izvajalcev ne poznajo. Ob tem pa so dodali, da večina težav izhaja iz potrebe po vključevanju eNaročanja v delovne procese pri izvajalcih, vključno s povezovanjem novega šifranta storitev z urniki pri izvajalcih. Za onkološki inštitut pa velja, da so v procesu nadgradnje svojega informacijskega sistema in v sklopu teh aktivnosti je tudi vključitev v eNaročanje, pojasnjujejo na NIJZ.

Tako na NIJZ tudi ne morejo napovedati, kdaj se bodo vsi izvajalci sposobni vključiti v eNaročanje v tolikšni meri, da tiskanje papirne napotnice ne bo več potrebno.

Ker torej vsi izvajalci še niso vključeni v eNaročanje, še ni omogočeno brezpapirnato naročanje na zdravstvene storitve, saj napotnica v papirnati obliki omogoča bolnikom naročanje tudi pri izvajalcih, ki v eNaročanje še niso vključeni.

Sicer pa na NIJZ navajajo, da drugih omembe vrednih težav sistema eNaročanje v obdobju uvajanja niso ugotovili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenc59
13. 01. 2017 12.30
+3
Tole Slo e- poslovanje je pa še v kameni dobi računalništva. Haloooo?? in kdaj mislite biti vi v zdravstvu priklopljeni in povezani ?? Čez 50 let, ali kdaj ?? Če ne veste se piše leto 2017 in ne 1917 !!!!! Sem si hotel obnoviti certifikat za poslovanje z našo e-upravo, pa ni šlo, ker sem imel ta zadno verzijo brskalnika. So rekli, naj si nazaj instaliram ta staro verzijo izpred 3 let.... ??? Saj nisem mogel verjeti ! Sicer pa to opisano ni čudno, ker ima vsak zavod svojo programsko opremo, še v UKC nimajo kompatibilne !???!
FC Chelsea2
13. 01. 2017 12.05
niti erecepti še ne delujejo neki ful gladko.
tiger101
13. 01. 2017 11.56
manj elektronike , več svobode
Explainator
13. 01. 2017 11.47
+5
NIJZ kot nosilec projekta ne ve razlogov za nevključenost posameznih izvajalcev? A še kdo tu vidi kake sankcije s strani nas naročnikov do izvajalca NIJZ, ki je zgleda nesposoben? A bo kdo odstopil, denarno odgovarjal ali se vsaj potrudil dvigniti rit in oditi do posameznih izvajalcev in jih povprašati za razloge?
Slovencek1
13. 01. 2017 10.34
+5
ta projekt si tudi zasluži pozornost oblasti...iz tega vira se je finansiralo marsika....
andraa
13. 01. 2017 10.23
+4
80.let stara babica se mora najprej po telefonu naročiti za recept.Potem mora osebno k zdravniku po recept in ga odnesti v lekarno.Šele naslednji dan pa lahko gre v lekarno po zdravila.Kje je tu logika?