Nadležnega zvoka otroci še ne prepoznajo, zato se tudi ne znajo zaščititi. Zgodnje jutro po prvi noči na morskem oddihu je tako za 18-mesečno deklico namesto počitniške radosti prineslo nešteto pikov komarjev. "Otroci imajo zelo mehko kožo, ki je za komarje privlačna, in to po navadi vidimo na odkritih delih – po glavi, kjer še nimajo laskov, po rokah in nogah," razloži pediater Denis Baš.
Reakcija na pike je bila pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša, dekličina koža je bila vedno bolj rdeča in srbeča. "Določen delež otrok ima hujšo reakcijo. Takrat poleg hlajenja in hladilnih krem priporočamo tudi lokalni kortikosteroid, ki ga predpišemo zdravniki, in antihistaminik. Gre za sirup, ki olajša srbenje in zmanjša oteklino," pravi Baš.
In kako ob večjih reakcijah vedeti, kdaj obiskati zdravnika? To je odvisno od velikosti otekline, pravi Baš, in sicer je čas za obisk zdravnika takrat, ko oteklina preseže velikost enega ali dveh centimetrov. "Če je mesto zelo oteklo in pordelo ali ima otrok celo povišano telesno temperaturo, ali pa če se po nekaj dneh, ko si je otrok tisto kožo spraskal, pojavita gnojni izcedek in rdečina, kar kažeta na neko bakterijsko superinfekcijo." opiše Baš.

Sicer pa komarji v Sloveniji k sreči niso nevarni. "Pri nas komarji ne prenašajo nobenih bolezni, leta 2018 pa smo imeli nekaj primerov virusa Zahodnega Nila," pove epidemiologinja Ondina Jordan Markočič. In ker ni epidemiološke podlage, torej prenosa bolezni, pri nas komarjev ne zatiramo. "Če okolje obremenimo z nekimi insekticidi, potem obremenimo tudi ostale živali, predvsem žuželke, denimo čebele," še doda Jordanova.
Rešitev je torej ustrezna zaščita s svetlimi oblačili in uporabo repelentov – za najmlajše so primerni tisti na naravni osnovi, nekje po drugem letu pa so primerni tudi ostali. Baš pri tem svetuje, da otroku, starejšemu od dveh let, repelent razpršimo na oblačila. Pri tem Jordanova opozarja: "Če imamo naravne repelente, moramo vedeti, da jih moramo nanašati na kožo celo na pol ure, ker hitro izhlapijo s kože."
Sicer pa na embalaži repelenta piše, koliko časa nudi zaščito. V vsakem primeru pa je pomembno, da ga ne nanašamo na sluznice, torej v oči, usta in nos, in da ga nanesemo na vse dele kože, ki ni pokrita z oblačili.

KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.