Zaradi vročih poletnih temperatur so klime ponovno v zagonu. Nekateri pravijo, da škodijo zdravju, spet drugi so prepričani, da ne. In kaj je resnica?
OGLAS
Če so bile klimatske naprave v 50. letih prejšnjega stoletja uporabljene le v večjih industrijah, so danes nedvomno nepogrešljive tako v avtomobilu kot doma. A marsikdo ima zaradi klime težave – prehladi, kašelj, boleče grlo, vneta rebrna mrena … To je le nekaj najpogostejših težav, ki nam jih lahko povzroči klima, a le če je ne uporabljamo pravilno oziroma če se ne držimo pravil varne uporabe klime, pravijo strokovnjaki in dodajajo, da klimatska naprava ob pravilni uporabi ne bi smela škodovati našemu zdravju.
Kje ga največkrat polomimo?
Ko je zunaj pasja vročina, si pogosto klimatsko napravo nastavimo na zelo nizko temperaturo in si pihanje po možnosti usmerimo neposredno v pregreto telo. Sprva sicer občutimo olajšanje, vendar pa negativne posledice takšnega nespametnega ravnanja kmalu občutimo na našem telesu oziroma zdravju. Velike temperaturne spremembe in spremembe vlažnosti zraka lahko namreč povzročijo reakcije na sluznici zgornjih dihal, kar se kaže v oteženem dihanju skozi nos in nabreknjeni sluznici v sinusnih votlinah, to pa povzroča glavobole in občutek tiščanja v glavi. Zaradi izsušitve sluznice se lahko pojavi tudi suh in dražeč kašelj. Zato pazite, da klimatske naprave nikoli ne nastavite več kot 5 stopinj nižje, kot je zunanja temperatura, poleg tega je priporočljivo, da hladen zrak ne piha naravnost v nas.
res je ja. Kdo bo nabavil in uporabljal klimo, zato da bo iz 35 stopinj hladil na 30??
Jaz vedno nastavim na nekje 22 stopinj, ko mi je vroče. Ne glede na temperature zunaj. Pihanje pa ne na ful ampak neko srednje. Poskušam da ne piha vame, kar je pa v avtu recimo kar težko.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.