Hiperaktivnost je motnja pozornosti, pri kateri se otrok kar ne more umiriti. Ves čas mora biti v gibanju, je nemiren in se težko osredotoči le na eno stvar. Pogosteje in v hujši obliki se pojavlja pri dečkih. Hiperaktivnost je dedna, lahko pa se tudi pojavi, ker se plod v maternici ne razvije pravilno, zaradi zapletov pri porodu ali kot posledica kakšne hude otroške bolezni ali travme. Povzročajo jo tudi umetna barvila v hrani in nekateri drugi umetni prehranski dodatki.

Ni novost
Starše majhnih otrok strokovnjaki že dolgo opozarjajo, naj se izogibajo umetnim barvilom in konzervansom v pijačah, sladkarijah in predelani hrani. Za predelano hrano velja tista, ki ni več podobna surovini, iz katere je narejena – instant juhe, dietni jogurti, salame, majoneza in podobno.
Po podatkih študije, ki jo je financirala britanska agencija za prehrambne standarde (Food Standards Agency ali FSA), umetni prehranski dodatki pri otrocih povzročajo vedenjske motnje in različne zdravstvene težave. Odkrili so povezavo med nekaterimi E-ji in izbruhi jeze, slabo koncentracijo in podobno. Ugotovili so, da nekateri aditivi pri otrocih izzovejo celo alergično reakcijo v obliki astme ali kožnih izpuščajev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.