Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja, da je "velika verjetnost", da se bo virus zika še naprej širil v Aziji. V Singapurju so zaznali že več sto primerov okužbe z ziko, prav tako naj bi o novih primerih poročali še s Filipinov, iz Malezije in Vietnama. Na Tajskem pa so pred dnevi potrdili dva primera mikrocefalije pri novorojenčkih, ki jo je povzročila okužba z ziko.
Mikrocefalijo, ki jo je povzročil virus zika, so pri dveh tajskih dojenčkih potrdili konec septembra. Tajska je tako prva država v jugovzhodni Aziji, kjer se je okužba z nevarnim virusom zgodila v maternici. Zaradi potrjenih primerov okužbe na Tajskem je ameriški center za preprečevanje bolezni (CDC) Američanom na Tajskem priporočil, naj se izogibajo desetim državam v jugovzhodni Aziji.
V številnih državah naj bi bili domačini imuni na virus, kar pa ne velja za Američane in druge tujce, so še opozorili v CDC in nosečnicam svetovali, naj se, če ni nujno, izogibajo potovanju v azijske države, kjer zaznavajo ziko. CDC je pri tem naštel Tajsko, Filipine, Indonezijo, Malezijo, Mjanmar, Kambodžo, Vietnam, Laos, Brunej, Vzhodni Timor in Maldive.
Za zdaj so komarje, ki prenašajo ziko, odkrili v najmanj 70 državah po svetu, od tega v najmanj 19 azijskih državah. Direktorica WHO Margaret Chan je dejala, da si strokovnjaki še vedno prizadevajo najti način, kako ustaviti širjenje virusa. "Na žalost znanstveniki še vedno nimajo odgovorov na številna kritična vprašanja," je opozorila Chanova.
Virus zika je sicer v Aziji prisoten že desetletja, a večjega izbruha zadnja desetletja niso imeli. V Azijo se je razširil iz Afrike, največji izbruh zike pa so zaznali v Braziliji, kjer se je z ziko okužilo 1,5 milijona ljudi, več kot tisoč otrok pa se je rodilo z mikrocefalijo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.