"Mladostniško obdobje je čas, ko imajo dekleta težave pri vzpostavljanju identitete, soočanju s spolnostjo, ločitvi od staršev, pojavljajo se prve pomembnejše odločitve ter telesne, hormonske in psihološke spremembe. Simptomi depresije niso del normalnega mladostniškega razpoloženja, zato je pomembno, da smo nanje pozorni, jih prepoznamo in ustrezno zdravimo. S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem lahko preprečimo nastanek hujših oblik depresije v odraslem obdobju,“ je povedala Monica Bertok, univ.dipl.psih, strokovni vodja psihološke ordinacije Mokis Lab.
Depresija ni osebna šibkost ali stanje, ki ga lahko odpravimo samo s svojo voljo ali z močno željo. Če ugotovite, da se je vaše razpoloženje spremenilo ali da imate druge simptome depresije, se pogovorite s svojci ali prijatelji in čim prej poiščite strokovno pomoč. Odlašanje z zdravljenjem bolezen samo še poslabša. Ob ustrezni strokovni pomoči se boste lažje soočali z dvomi, neodločnostjo, osamljenostjo, občutkom krivde.
"Globljo obliko depresije lahko učinkovito zdravimo z zdravili (antidepresivi) v kombinaciji z ustrezno psihološko podporo. Velikokrat za lahko lažjo obliko depresije zadostuje ustrezna psihološka podpora. Zato je toliko pomembneje, da pravočasno poiščemo strokovno pomoč in čim prej začnemo zdravljenje, ker v tistem trenutku nismo več sami. Občutke krivde, neodločnosti, osamljenosti lahko s pomočjo strokovnjaka in bližnjih premagamo. Ne moremo vedeti, ali bo depresija doletela prav nas. Vendar, če znamo bolezen prepoznati, smo se pripravljeni z njo soočati in poiskati ustrezno strokovno pomoč, je boj proti bolezni lažji in učinkovitejši,“ je povedala Monica.
Pretresljivo izpoved matere, ki je preživela sedem let groze, si lahko preberete na bibaleze.si!
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.