Ameriški strokovnjaki za zdravljenje plodnosti so v znanstveni reviji Nature Medicine objavili izsledke poskusa, s katerim bi bilo mogoče podaljšati žensko dobo plodnosti in omogočiti neomejeno proizvajanje jajčec. Poskus, ki so ga izvedli na miših, je pokazal, da se ob pomoči izvornih celic lahko v laboratoriju vzgoji neomejeno količino jajčnih celic, s čimer je na voljo novo orožje za boj proti neplodnosti in ženski menopavzi.
Dolgo veljavna teorija je zatrjevala, da se ženske rodijo z zalogo jajčec, ki jih imajo na voljo v obdobju plodnosti, a so po mnenju Jonathana Tillyja, vodje raziskave v splošni bolnišnici v Massachusettsu, to s poskusom na miših že leta 2004 ovrgli.
Odkritje, ki odpira neskončne možnosti
Kot zatrjuje, so odkrili način, s katerim lahko izolirajo izvorne celice, ki skrbijo za proizvodnjo ovarijev, in tako je teoretično mogoče, da bodo nekoč omejitve odpravljene in bodo ženske v prihodnosti hipotetično rojevale lahko celo življenje.
Izvorne celice so osamili s pomočjo proteina DDX4, ki je edinstven v strukturi izvornih celic, ki skrbijo za produkcijo jajčec. S pomočjo proteina lahko tako izločijo prave izvorne celice in stimulirajo proizvodnjo jajčec v laboratoriju. V laboratoriju se tako spontano tvorijo nezrela jajčeca – oocite – ki so po funkciji in videzu podobna naravno tvorjenim oocitam v ženskem telesu. Ko so te umetno vzgojene oocite vstavili v mišje jajčnike, so te dozorele in se po osemenitvi uspešno razvile v povsem normalne embrie.
S tem so dokazali, da obstajajo v jajčnikih izvorne celice, ki skrbijo za reproduktivno možnost proizvajanja jajčec, podobno kot pri miših pa je to možnost mogoče uporabiti tudi pri ljudeh, je prepričan Tilly. "Te celice so, po tem, ko jih oskrbimo zunaj telesa, več kot zmožne proizvodnje novih reproduktivnih celic in če bi lahko nadzirali celoten proces, menim, da to odpira možnost, da bi nekoč v prihodnosti lahko dosegli neomejeno proizvodnjo človeških jajčec," dodaja Tilly.
Novo poglavje v boju z neplodnostjo
Allan Pacey, strokovnjak za plodnost s sheffieldske univerze, je povedal, da se s tem pišejo nova pravila plodnosti in odpirajo vznemirljive možnosti za ohranitev plodnosti tudi pri ženskah, ki so prebolele raka na jajčnikih ali so neplodne. S pomočjo izvornih celic bi bila neplodnost tako ozdravljiva v laboratoriju.
Stuart Lavery, svetovalec za ginekologijo in direktor klinike za zdravljenje neplodnosti v Hammersmithu, je za BBC povedal, da predstavlja odkritje po vsej verjetnosti mejnik v boju z neplodnostjo. "Če se raziskave potrdijo, bi se s tem ovrglo eno pomembnih nesorazmerij reproduktivne biologije – tako bi dosegli, da bi bile ženske gamete prav tako obnovljive, kot so obnovljive pri moških," je še prepričan Lavery.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.