Strokovnjaki svarijo, da obstaja negativna povezava med umetnimi sladili v hrani in pijači ter diabetesom. Raziskave so pokazale, da umetna sladila ne zmanjšujejo debelosti, hkrati pa še povečujejo nevarnosti za diabetes.
Raziskava izraelskega inštituta Weizmann je pokazala, da umetna sladila v našem črevesju vplivajo na bakterijo, zaradi katere ljudje postanemo bolj dovzetni za kopičenje dodatnih maščobnih oblog, hkrati pa povečuje možnosti za pojav diabetesa tipa 2.

Raziskava je pokazala, da so ljudje znake netolerance na glokozo pokazali že po tednu dni uživanja hrane in pijače, ki vsebuje saharin, sukrozo ter aspartam. To pa je že prvi korak na poti k diabeteus tipa 2, opozarja Eran Elinav in inštituta Weizmann. Ugotovitve so alarmantne, ukrepanje pa nujno, opozarja Elinav.

Raziskavo so opravili na miših ter na prostovoljcih z namenom, da bi dokazali, da imajo umetna sladila, ki jih svetujejo diabetikom ter ljudem, ki bi radi shujšali, prav nasproten učinek. Sedem oseb, ki pred raziskavo niso uživale hrane in pijače z umetnimi sladili, so teden dni hranili samo z živili, ki vsebujejo večje količine uetnih sladil. Že po štirih dneh je pri večini narasla količina sladkorja v krvi, prav tako so zaznali spremembe na bakterijah v blatu.
Raziskavo so objavili v dnevniku Nature (Narava) z opozorilom, da lahko umetna sladila še prispevajo k debelosti in z debelostjo povezanimi obolenji.
Odzvali so se proizvajalci nizkokaloričnih pijač, ki namesto sladkorja pijači dodajajo umetna sladila. Ugotovitve zavračajo in vztrajajo, da že desetletja klinične raziskave dokazujejo, da imajo nizkokalorična sladila pozitiven učinek na hujšanje. Kot trdijo, kar 40 različnih študij dokazuje, da umetna sladila ne vodijo k razvoju diabetesa ali povečevanju prekomerne teže.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.