Kot pojasnjuje Cooke, so namreč odkrili metodo, s katero lahko vplivajo na telomere. Gre za kapice na konicah naših kromosomov, ki celicam preprečujejo, da bi se poškodovale ali pa se zlivale s svojimi sosedami. Sčasoma se ti telomeri skrčijo in oslabijo.
Cooke pojasnjuje, da so iskali način, s katerim bi pomagali otrokom, ki trpijo tako imenovano progerio – redko genetsko stanje, ki prizadene enega od milijon otrok, in ob katerem se celice starajo mnogo prehitro. Povprečna življenjska doba otroka s to redko genetsko boleznijo je 13 let. Znanstveniki so ugotovili, da so pri teh otrokih telomeri krajši.
Z novo metodo, v kateri se celicam dodaja določen protein, je mogoče telomere delno podaljšati, s tem pa se podaljša tudi življenjska doba celic. Zaenkrat bodo lahko po svojih ocenah tako otrokom podaljšali življenje za približno dve leti, a upajo, da bodo s časoma dosegli še boljše rezultate.
“Proces, ki sicer mnogo hitreje poteka v celicah teh otrok, se dogaja tudi v naših celicah,” pojasnjuje. “Podaljševanje telomerov pa lahko tako prepreči tudi številne ostale bolezni, ki so povezane s staranjem,” dodaja.
Raziskavo so znanstveniki objavili v zdravstveni publikaciji Journal of the American College of Cardiology.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.