Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že večkrat opozorila na primere tuberkuloze, odporne na večino zdravil. Kot poroča ameriški CBS, naj bi v Indiji v zadnjem času zabeležili vse več takšnih primerov tuberkuloze. V Mumbaju so imeli v zadnjih dveh letih 12 pacientov, pri katerih ni pomagalo nobeno zdravilo. Po oceni zdravnika Zarirja Udwadie je možnost za preživetje teh pacientov, ki prihajajo iz najrevnejših predelov mest, zelo majhna.
Strokovnjaki pri WHO v najhujših primerih sicer govorijo o "zelo odporni tuberkulozi", dr. Paul Nunn iz organizacije Stop TB pa opozarja, da se je nabralo že dovolj dokazov, ki kažejo na to, da praktično neozdravljiva oblika tuberkuloze dejansko obstaja.

Ponavadi je tuberkuloza relativno enostavno ozdravljiva. Pacient v roku pol leta do devetih mesecev prejema antibiotike. Če pa se zdravljenje prekine, lahko bakterija mutira v trdovratnejšo obliko, ki je ni možno ukaniti z običajnimi zdravili. In prav to naj bi se zgodilo v najtežjih primerih tuberkuloze pri indijskih pacientih, ki prihajajo z dna družbene lestvice.
Po podatkih organizacije Stop TB v svetu sicer zaradi pandemije tuberkuloze letno umre okoli 1,7 milijona ljudi. V Sloveniji je tuberkuloza dobro obvladana. Letno za njo zboli manj kot 200 bolnikov, umrljivost zaradi te bolezni pa se giblje med tremi in šestimi odstotki vseh tuberkuloznih bolnikov. Umirajo predvsem bolniki, pri katerih so ugotovljene še druge kronične bolezni, starejši, pri katerih je bila bolezen prepozno ugotovljena, in pri ljudeh, ki protituberkulozna zdravila slabo prenašajo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.