Danes že lahko govorimo o epidemiji demence. Ker je starost najpomembnejši faktor tveganja za Alzheimerjevo bolezen in ker se starostna struktura prebivalcev Slovenije hitro stara, bo problematika dementnih bolnikov in njihovih svojcev čez nekaj let še bolj pereča, kot je že danes.
Demenca ne prizadene le bolnikov, ampak vso družino. Svojci bolnikov z demenco se znajdejo v velikih stiskah. Bolezen v povprečju traja 10 do 15 let, bolniki kmalu postanejo nesamostojni in povsem odvisni od svojcev. Mnogi svojci so po nekaj letih povsem izčrpani, depresivni, na robu samomora in tudi sami nagnjeni k demenci, pravi prof. dr. Zvezdan Pirtošek z Nevrološke klinike v Ljubljani.
"Delovnik svojcev ni samo 24 ur, ampak 36 ur na dan, saj cele noči ne spijo, bolnika ne moreš pustiti samega niti par minut," pripoveduje Štefanija L. Zlobec, predsednica Slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica. Njen mož, diplomat, književnik in politik Jaša Zlobec je zbolel, ko je bil star samo 50 let, in kar pet let je trajalo, da so postavili diagnozo.
Prav zgodnje odkrivanje demence še vedno ostaja šibka točka. Poleg tega tudi pomanjkanje prostora v domovih za starejše, visoki stroški, dolge čakalne dobe in neustrezna prilagojenost domov za takšne bolnike. Da bi pomagali osveščati in da bi skupaj premaknili stvari na boljše za vse sedanje in bodoče bolnike z demenco in za vse njihove družine, so za rubriko 24UR FOKUS zelo iskreno spregovorile nekatere družine, za kar se jim iskreno zahvaljujemo.
Eden od bolnikov, Nejc Levec, dvakratni jugoslovanski prvak v motokrosu, ki je zbolel, ko je bil star samo 47 let, in o katerem pripoveduje njegova žena Mojca Levec, je med pripravo prispevka umrl. Družini izrekamo globoko sožalje.
Kakšna je prihodnost zdravljenja demence, kako lahko ublažimo ali odložimo demenco, kakšne so rešitve in kaj bi morala delati naša država?
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.