Hiv je še vedno javnozdravstveni problem, ki je doslej po svetu terjal 34 milijonov življenj. V Sloveniji letos mineva 30 let od prvih primerov bolnikov s hivom. Odtlej je bil narejen velik napredek pri njihovi obravnavi, a število okužb pri nas narašča. Tudi letos bodo dan boja proti aidsu zaznamovale rdeče pentlje in akcije testiranja na hiv.
Na svetu živi okoli 37 milijonov ljudi s hivom, od tega 2,6 milijona otrok. Svoj hiv status po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije pozna (WHO) pozna le dobra polovica hiv pozitivnih. Na novo se na leto okužita dva milijona ljudi, od tega 1,8 milijona odraslih. Lani je zaradi aidsa umrlo 1,2 milijona ljudi, od tega okoli 150.000 otrok.
Z vse večjim dostopom do protiretrovirusnih zdravil, ki jih danes prejema 40 odstotkov okuženih, se umrljivost zaradi aidsa zmanjšuje. Če bi ta zdravila jemalo 90 odstotkov hiv pozitivnih, bi lahko po predvidevanjih WHO širjenje virusa do leta 2030 ustavili.
V Sloveniji okoli 600 poznanih oseb s hivom
Največ hiv pozitivnih še vedno živi v Podsaharski Afriki, prav tako je v tej regiji skoraj 70 odstotkov vseh novih okužb z virusom hiv. V Sloveniji je danes okoli 600 poznanih oseb s hivom. Predvideva se, da svoj status pozna le 70 odstotkov okuženih. Nove okužbe beležijo zlasti v skupini moških, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Ne smemo zapostaviti migrantov
V boju proti aidsu ne smemo zapostaviti migrantov, je ob današnjem dnevu boja proti aidsu opozorila Mednarodna organizacija za migracije (IOM).
"Potrebujemo nove pristope za ranljive skupine, spodbujanje lokalnega vodstva ter jasno stališče, da imajo migranti pravico do nediskriminatornega dostopa do zdravljenja in storitev," je, kot so sporočili iz organizacije, dejal direktor IOM za zdravje migrantov Davide Mosca.
Po mnenju IOM je treba spremeniti negativno retoriko do migrantov ter deliti pozitivne zgodbe o njih. Kot opozarjajo, so migranti in drugi, ki se selijo, med najbolj marginaliziranimi in stigmatizirani zaradi negativnega dojemanja okuženih z virusom hiv.
Veliko okužb med najstnicami v Afriki
Program ZN za boj proti hivu in aidsu Unaids v letošnjem poročilu o napredku omenja nesprejemljivo visoko stopnjo novih okužb med najstnicami in mladimi ženskami v vzhodni in južni Afriki. Mosca je poudaril, da je treba tovrstne kazalnike spremeniti, in sicer s tem, da tudi migrantkam omogočijo vključenost v akcije za diagnozo bolezni, zdravljenje in nego.
IOM v boju proti aidsu sodeluje z Unaidsom ter številnimi mednarodnimi organizacijami in organizacijami civilne družbe, pa tudi z lokalnimi skupnostmi, da migrantska vprašanja vključi v politike posameznih držav glede aidsa ter programe za preprečevanje in zdravljenja okužb s hivom.
"Storiti je treba še veliko več. Treba je razširiti partnerstva, financiranje pa spremeniti tako, da bodo imeli korist tudi migranti in družbe, ki to najbolj potrebujejo," je dejal Mosca.
"Migracije posameznike vse bolj izpostavljajo tveganjem, ki jih še povečajo pomanjkanje ali nedostopnost zdravstvenih storitev, nevarno okolje ter slabi pogoji za življenje in delo, ki jih spremljajo stigma, diskriminacija in migrantom nenaklonjeno vzdušje v družbi," pa je dejal generalni direktor IOM William Lacy Swing.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.