
Na ljubljanskem kliničnem centru se lahko od ponedeljka do četrtka anonimno in brezplačno testirate na okužbo z virusoma hepatitisa B in C. To lahko storite na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, in sicer vsak dan med 16. in 18. uro. S testiranjem želijo med drugim opozoriti, da lahko s pravočasnim odkritjem okužbe izredno dobro vplivamo na izid bolezni, zainteresirani pa bodo lahko za nasvete in pojasnila vprašali tudi zdravnika.
"Če kronični hepatitis B ali C odkrijemo dovolj zgodaj, imajo v Sloveniji bolniki vse možnosti, da z ustreznim zdravljenjem preprečimo napredovanje bolezni do življenje ogrožajočih zapletov, kot so ciroza, odpoved delovanja jeter in rak na jetrih. V dveh letih smo, denimo, v petih podobnih akcijah skupno testirali 3109 ljudi, kar pri 70 pa je bil test na okužbo s HCV pozitiven. Dobršen del teh je danes že popolnoma ozdravljenih," je povedala organizatorka in koordinatorica akcije, doktorica Mojca Matičič.
Po pomoč šele, ko je že prepozno

Hepatitisa B in C v današnjem svetu predstavljata grožnjo predvsem zaradi tega, ker se okužbe ponavadi bolniki dolgo sploh ne zavedajo in poiščejo zdravniško pomoč šele tedaj, ko je bolezen že zelo težko obvladljiva, so v sporočilu za javnost zapisali na kliničnem centru. Pravočasno odkritje okužbe lahko pomeni ozdravitev oziroma obvladanje bolezni.
Kako se zaščititi pred okužbo?
Danes poznamo pet virusov, ki so najpogostejši povzročitelji vnetja jeter: virus hepatitisa A (HAV), B (HBV), C (HCV), D (HDV) in E (HEV). Kronični hepatitis B in C sta bolezni, ki pomembno okrnita kakovost življenja in lahko vodita v napredujočo jetrno bolezen in tudi življenje ogrožajoče zaplete. Dokazano sta povezana z nepopravljivimi posledicami v jetrih in nastankom raka na jetrih. S premišljenim vedenjem na različnih področjih svojega življenja lahko pomembno zmanjšamo možnost okužbe, s tem pa tudi njeno širitev med prebivalstvom.
Med ukrepe, s katerimi lahko neugodne učinke omejimo, spadajo zlasti cepljenje proti hepatitisoma A in B, varna spolnost in izogibanje stiku z okuženo krvjo, predvsem pri menjavanju pribora ob intravenskem uživanju drog ali njihovem njuhanju, neprofesionalni tetovaži ali "piercingu" ali naključnem vbodu z odvrženo iglo. Tvegani načini življenja bistveno povečajo možnost okužbe in kroničnih posledic.
Kaj je hepatitis?
Hepatitis je vnetje jeter. Hepatitis B in C sta edini dve obliki, ki lahko postaneta kronični in povzročita dolgotrajno bolezen. Kronični hepatitis C naj bi imelo okrog 170 milijonov ljudi, od tega štirje milijoni Evropejcev in štirje milijoni Američanov. Vsako leto bolezen vzame 350 tisoč življenj. Globalno naj bi imel hepatitis B ali C eden od dvanajstih ljudi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.