Zaenkrat se gripa v Evropi še ne pojavlja v večjem obsegu. O posameznih primerih bolezni so na začetku decembra poročali le s severozahoda Evrope in iz Češke. Potrdili so okužbe z virusom A (H3) in (H1) ter virusom B, podobni tipi so vključeni tudi v letošnje sezonsko cepivo.
V Sloveniji v letošnji sezoni še ni bilo primerov gripe. Trenutni epidemiološki podatki kažejo, da je obolevnost z akutnimi respiratornimi okužbami pri nas še razmeroma nizka, vendar lahko po izkušnjah iz preteklih let v naslednjih tednih pričakujemo postopen porast števila obolelih za gripo in drugimi respiratornimi okužbami, so opozorili na mariborskem zavodu za zdravstveno varstvo.
V Sloveniji je malo cepljenih
Zato še ni prepozno za cepljenje, ki je najučinkovitejša zaščita pred boleznijo in pred zapleti, saj zmanjša možnost za obolenje za okoli 60 odstotkov, tveganje za smrt pa za skoraj 80 odstotkov, poudarjajo na zavodu. V Sloveniji se proti gripi cepi nekaj več kot 20 odstotkov starejših od 65 let. V preostalih zahodnoevropskih državah je cepljenih več kot 50 odstotkov starejših, ponekod tudi več kot 75 odstotkov.
Cepljenje je še posebej smiselno za osebe, ki bi rade pred gripo zaščitile sebe in svoje bližnje, še posebej pa za vse starejše od 65 let, kronične bolnike, majhne otroke, nosečnice in za družinske člane dojenčkov, majhnih otrok, starejših oseb in kroničnih bolnikov, ki lahko virus gripe prinesejo v domače okolje in ogrozijo svojce.
Gripa lahko pri njih namreč poteka v težji obliki, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, pri kroničnih bolnikih pa lahko okužba privede tudi do poslabšanja osnovnega obolenja. Cepljenje se priporoča tudi zdravstvenemu osebju in ljudem v poklicih, kjer so izpostavljeni večjemu tveganju za okužbo ali bolezen lahko prenesejo na druge ljudi.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.