"Številne stvari lahko počnemo stoje ali med hojo, namesto da sedimo. Stoje lahko beremo časopis, si vzamemo odmor za kavo in gledamo televizijo," je finsko ministrstvo za zdravje ta teden zapisalo v publikaciji z naslovom "Manj sedenja, boljše počutje".
Finci podobno kot ljudje v drugih razvitih državah vedno več sedijo in se vse manj gibajo. Raziskave kažejo, da kar tri četrtine časa, ko so budni, sedijo, ležijo ali mirno stojijo. To velja tudi za otroke, ki vedno več časa preživijo za računalniki, pametnimi telefoni in podobnim. Otroci, tako ministrstvo, sploh ne bi smeli sedeti več kot eno uro skupaj.
Če sedimo več kot sedem ur dnevno, se tveganje smrti poveča za pet odstotkov
Preveč sedenja vodi v obolenja mišic in kosti ter srca in ožilja, povzroča pa tudi debelost. "Med tistimi, ki sedijo več kot sedem ur dnevno, vsaka dodatna ura sedenja poveča tveganje smrti za pet odstotkov," svari ministrstvo. Kot dodaja, redna vadba, za katero se Finci sicer množično odločajo, sama po sebi posledic pretiranega sedenja ne odpravlja.
Pomaga le, da preprosto vstanemo in se gibamo. "Ljudje vseh starosti bi se morali izogibati sedenju. Krajše razdalje bi morali premagovati peš ali s kolesom, v javno-prevoznih sredstvih bi morali stati in skušati ohranjati fizično aktivnost tudi v službi," izpostavlja publikacija ministrstva.
Če na primer dvakrat na dan izstopimo iz avtobusa samo eno postajo prej in na ta račun naredimo dodatnih 300 metrov peš, se nam bo v letu dni na našem "števcu" nabralo kar 150 kilometrov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.